Rezervirajte hostel pri nas ter se izognite višji ceni zaradi provizij posrednikov.

Zgodovinsko mesto bana Josipa Jelačića

Zagreb, glavno mesto naše južne sosede, se turistično vedno bolj razvija in danes nudi že mnogo zanimivosti in aktivnosti v samem mestu ter njegovi okolici.

Vsebina
Četudi je glavna turistična točka na Hrvaškem njena obala, vseeno ne smemo pozabiti na hrvaško zaledje, kjer se v jugozahodnem delu Panonske nižine, na južni strani pobočja Medvednice, razteza skoraj milijonska prestolnica Zagreb. Leži nedaleč od slovenske meje in je le dobro uro oddaljen od Maribora. Skozi mesto leno vijuga naša najdaljša reka Sava. Mimo Zagreba potekajo glavne prometne povezave med srednjo Evropo in Jadranskim morjem.

Kako je Zagreb dobil ime

Že pred davnimi leti je hrvaški ban s svojo vojsko potoval skozi sušno deželo in naletel je na sovražnika ravno na območju današnjega Zagreba. V boju je jezni vladar zamahnil po otrdeli zemlji, pri čemer je opazil brizganje vode. Tako je nemudoma dejal svojim vojakom: »Zagrebi, zagrebi!« To je le ena izmed mnogi zgodb, kako je nastalo mesto Zagreb. Bolj romantična od te pa je prav tako povezana z banom, ki je potoval po tej deželi s svojo izvoljenko Mando. Ob manjšem jezeru sta se ustavila, nakar je Manda začela piti vodo, ban pa ji je zaklical: »Zagrabi, Mando, duša moja!«. In tako je poleg imena Zagreb nastalo še ime za jezero Manduševec, ki je danes fontana na Trgu bana Josipa Jelačića. Legende izvirajo iz ustnega izročila, iz pisnih virov pa je zgodba povsem drugačna. Mesto naj bi začelo nastajati leta 1094 na levem bregu potoka Medveščak, ko je madžarski kralj Ladislav ustanovil zagrebško škofijo. Istočasno se je razvilo tudi mestece Gradac na griču, kjer je današnji Gornji grad. Obe mesti sta bili opustošeni s strani Tatarov, ki pa so bili še isto leto, torej leta 1242 izgnani. Napad je domačine dodobra izučil in zato so postavili obzidje z obrambnimi stolpi pod katerimi se je nato razvilo predmestje na območju današnje Ilice. Čez leta sta se obe mesti združili in za obe skupaj se je začelo uporabljati ime Zagreb. 

Od zelenih parkov, skrivnostnih stavb do živahnih ulic

Za domačine predstavlja osrednji družabni prostor Trg bana Josipa Jelačića, ki je zaprt za promet. Nekdanji vladar ban Josip Jelačić velja danes za hrvaškega narodnega junaka, saj se je v sredini 19. stoletja uspešno upiral Madžarom. Zato tudi na trgu stoji njegov kip. V bližini se nahaja fontana Manduševac, ki naj bi izpolnila željo, če vanjo vržete kovanec. Tempo življenja v mestu je kot v večini velikih mest hiter in nervozen. To pa vsaj delno zakrivajo številne zelene površine, ki z osmimi, med seboj povezanimi, parki tvorijo tako imenovano Letuzzijevo podkev. Med vsemi parki pa se raztezajo znamenite zgradbe, med katerimi ima prav vsaka svojo zgodbo. Nekatere svoje zgodbe razkrivajo že navzven, medtem ko druge te skrivajo v svojih notranjostih. Mesto se lahko pohvali tudi z botaničnim vrtom, ki s svojo pestro zbirko cvetlic z vsega sveta vabi v svoje osrčje. Obiskovalcem nudi oddih v mirnem zelenem delu sredi velemestnega vrveža. Mnogi trgi z znanimi in manj znanimi stavbami so lepo urejeni in s premnogimi bari privlačni za obiskovalce. Za tiste, ki jih bolj kot umirjeni parki mikajo živahne ulice, pa je tukaj tudi najdaljša zagrebška ulica Ilica, ki je dopoldne povsem poslovno središče, popoldne pa sproščeno mesto zabave in nakupov.

Beg iz centra

Domačini stres mestnega vsakdana blažijo v parkih, med katerimi je za njih najljubši Maksimir. Tja zaradi fantastične parkovne arhitekture zahajajo tudi drugi obiskovalci. Najbolj enostaven je dostop kar s tramvajem iz centra mesta. Park se nahaja nasproti živalskega vrta, ki je tudi vreden ogleda. Nedaleč iz centra mesta pa se nahaja tudi jezero, imenovano Jarun. To področje velja predvsem za šport in rekreacijo, saj okoli jezera poteka kolesarska in tekaška steza, poleti pa se je možno v njem tudi kopati. Mesto se lahko pohvali še z eno od mnogih zanimivosti, to je razgledna točka. Mesto se že delno vzpenja na pobočje Medvednice, katere najvišji vrh je Sljeme. Iz Sljemena je lep razgled na ozke uličice in množice stavb, iz katerih štrlijo mogočni zvoniki cerkva. Sljeme ni samo izletniška točka z lepim razgledom, temveč tudi znano smučišče, kjer se že nekaj let merijo najboljši smučarji in smučarke sveta. Njegova nadmorska višina je 1033 metrov, ki jo lahko dosežemo peš po številnih planinskih poteh, s kolesom ali pa se na vrh pripeljemo z avtomobilom ali z gondolsko žičnico. Med številnimi planinskimi potmi se nahaja tudi jama Veternica ter srednjeveški grad Medvednjak. 
 
Domačini so ponosni na svoje mesto in njegovo okolico, pravijo pa, da so od Zagreba lepše samo Zagrebčanke. Zagreb nudi ogromno kulturne, gurmanske, nočne in rekreacijske ponudbe. Idealen je za vikend izlet. 

Sorodni članki

Rezervirajte oglede, zanimivosti in znamenitosti 10% ceneje

Prijava