V mestu Ohrid je bilo nekoč 365 cerkva, zato si je mesto prislužilo naziv Balkanskega Jeruzalema za vsak dan po eno cerkev. Ohrid velja za mesto z bogato zgodovino že iz časov antične Grčije in je od leta 1980 skupaj z jezerom, katerega več kot polovica pripada sosednji Albaniji, uvrščeno na seznam svetovne in kulturne in naravne dediščine UNESCA. Ko sem pred nekaj leti prvič obiskal mesto, me je zelo prevzelo s svojo arhitekturo in številnimi kamnitimi uličicami ter otomanskimi hišami, zato se ni bilo težko odločiti k ponovnem obisku.
V glavnem mestu Makedonije sem vstopil na avtobus in po treh urah vožnje z vmesnima postankoma Gostivar in Tetovo v večernih urah prispel do mesta Ohrid. V zadnjih nekaj letih je postalo mesto tudi privlačna destinacija za romarje iz sosednjih držav. Skupino romarjev iz Podgorice sem srečal v eni od najbolj prepoznavnih cerkva Ohrida. Hitro smo se vklopili v pogovor, župnik, ki jih je spremljal, me je povabil zraven na ogled še preostalih cerkva, ki so jih imeli v programu, tako da sem izvedel tudi zgodovino in nastanek sakralnih stavb mesta.
Ker sem imel v načrtu obiskati tudi samostan Sveti Naum, ki prav tako leži ob Ohridskem jezeru 35 km vstran, so me romarji vzeli zraven, po obisku samostana Sveta Nauma pa sem pot nazaj nadaljeval z dvignjenim palcem. Po nekaj minutah sem že bil v avtu na poti do mesta Ohrid. Punca voznika je imela veliko dobrega povedati o nas Slovencih, saj je bila 14 dni na obisku pri prijateljici iz Ljubljane. Pravi, kako smo Slovenci organizirani in da vsak ima svoj hobi, tukaj v Makedoniji pa večinoma ljudje posedajo po gostilnah.
V večernih urah sem se odpravil v eno najbolj znanih restavracij Belvedere. Že pred vhodnimi vrati se je gnetlo ljudi in zvoki žive glasbe so me prevzeli. Počutil sem se, kot da sem nekje v Srbiji in da mi poje duša. Po mestu je kar nekaj dobrih restavracij in lokalov z živo glasbo, tako da vam zagotovo ne bo dolgčas. Danes mesto živi od turizma, za turiste dnevno organizirajo vožnjo z različnimi ladjami in čolni, ki vas za nekaj evrov zapeljejo po jezeru. Ob zalivu, kjer so zasidrane ladje, izstopa majhna rdeča podmornica in je dodana vrednost turistični ponudbi.
Makedonska kulinarika je pestra in zelo okusna, zato brez specialitet na žaru pač ne gre tudi v Ohridu. Zelo priljubljena je ohridska postrv in je dosti dražja od mesa. V čevabdžinici sem užival ob kozarcu rdečega vina, prebrancu in mestnih dobrotah.
Mesto Ohrid je predvsem ob svoji bogati zgodovini in cerkva znano po bleščečem nakitu, ohridskih biserih. Zaradi velike konkurence prodaje ohridskih biserov ter ponaredkov nepoznavalci težko ločimo original in ponaredek. V skoraj vsaki trgovini vam zraven nakita priložijo certifikat o avtentičnosti izdelka. Družini Talev in Filev imata dolgoletno tradicijo izdelovanja pravih ohridskih biserov, ostali prodajalci pa naj bi prodajali ponaredke. Preden se odločite za nakup tega priljubljenega nakita, se dobro pozanimajte, da ne boste domov prinesli ponaredka.
Ohrid je četrto največje mesto v Makedoniji in je zame eno najlepših mest na Balkanu. Zaradi svoje lege, bogate zgodovine, turške in bizantinske arhitekture in lepih pogledov je mesto, ki vas bo očaralo, in želeli si boste, da bi ga kmalu spet obiskali.