Rezervirajte hostel pri nas ter se izognite višji ceni zaradi provizij posrednikov.

Postojnska jama

V objemu jamskega sveta

Ko je leta 1818 pomožni svetilničar Luka Čenč odkril jamo, si v tistih časih ni mogel predstavljati, da obstaja nekaj edinstvenega v tem jamskem prostoru. Začetki segajo vse od njegovega odkritja do danes in zgodba se še kar nadaljuje. Postojnska jama se danes lahko pohvali s častitljivo 200. obletnico odkritja največje jame.

Vsebina

Že sam obisk obiskovalcev z vsega sveta pove veliko o tem, kako priljubljena je Postojnska jama. Avgusta leta 2018 je jamo skupaj s Predjamskim gradom v enem dnevu obiskalo več kot 14.000 ljudi, kar je bil nov rekord. Pravimo, da vse poti vodijo v Rim, in lahko bi rekli tudi, da vse poti vodijo v Postojnsko jamo.

Priporočljivo je, da nakup vstopnice opravite že doma in si tako zagotovite točno uro vstopa v jamo ter se izognete dolgi čakalni vrsti. Vstop v jamo je mogoč samo v spremstvu usposobljenih vodičev, ki vas bodo pričakali pred vhodom v jamo. Njene lepote vam bodo podrobneje predstavili v različnih jezikih: slovenskem, angleškem, nemškem in italijanskem. Prav tako so na voljo avdiovodniki v kar 17 različnih jezikih.

Že ko smo se pred odkrivanjem jame posedli v jamski vlakec, je to bilo zame pravo doživetje, saj ne pomnim, da bi se kdaj na podoben način odpravil v jamo kot sem se prav v Postojnski jami. Vožnja z jamskim vlakcem je bila na trenutke prav adrenalinska in se mi je takrat kar naježila koža. Ta občutek adrenalina je v meni vzbudil še večje zanimanje in željo, da vidim in doživim Postojnsko jamo na najboljši mogoč način. Dolžina proge znaša kar 3,5 km in med potjo boste videli veliko različnih kapnikov in jamskih prostorov, ki jih je naredila sama mati narava. Preostanek 1,5 km poti boste skupaj z vodičem opravili peš, pri čemer je priporočljiva športna obutev. Pot je primerna tudi za gibalno ovirane kakor tudi za družine z majhnimi otroki. Ogled jame traja približno 90 minut.

V jami pa živijo tudi jamske živali. Najodmevnejša in nam najbolj znana je človeška ribica, latinsko Proteus, in malokdo ve, da te posebne dvoživke zdržijo brez hrane 12 let in lahko dočakajo častitljivih 100 let. Nenavaden videz človeške ribice, zlasti njeno kačje telo, v nas vzbuja zanimanje. V dolžino merijo od 25 do 30 cm. Odrasle človeške ribice nimajo oči, njihova koža pa je zelo občutljiva na svetlobo. Zaradi njenih značilnosti in nenavadne oblike ji lahko pripišemo ime kraljica podzemlja. Človeška ribica je bila po zaključku ogleda jame kot smetana na torti. Lahko bi rekli, da smo potovali v objemu nenavadnega jamskega sveta, ki ga je izoblikovala mati narava. Leta 1979 je v Postojnski jami svojo pesem posnela tudi legendarna slovenska skupina Ansambel Lojzeta Slaka, prav tako pa v jami skozi leto prirejajo številne različne prireditve. Najodmevnejša izmed njih, ki poteka v času božiča, so žive jaslice, ki trajajo od 25. do 30. decembra. Vsako leto privabijo številne domače kot tuje glasbene ustvarjalce. Dobrodošli v kraljici jam.

Do Postojnske jame najlažje pridete po avtocesti iz smeri Ljubljane ali iz smeri Kopra, zavijete na izvoz Postojna in nato sledite oznakam, ki vas bodo vodile do parkirišča pred jamo. Če si želite ogledati največji jamski grad na svetu in doživeti še ostale zanimivosti, vam priporočam nastanitev v Hostlu Proteus, ki nosi ime prav po človeški ribici. Prav tako imate imetniki kartice Hostelling International 10 odstoten popust pri nakupu vstopnice za Postojnsko jamo kakor tudi za Predjamski grad.

Sorodni članki

Rezervirajte oglede, zanimivosti in znamenitosti 10% ceneje

Prijava