Rezervirajte hostel pri nas ter se izognite višji ceni zaradi provizij posrednikov.

Potovanje v koronačasu

Potovanje v koronačasu je z eno besedo najlažje opisati kot … tvegano. Porajajo se vprašanja, kam sploh lahko gremo, kaj vse moramo imeti s seboj, ali nas čaka karantena, ko se vrnemo, ali bo letalo odpovedano, kakšna »pravila« veljajo za državo, kamor želimo. Če je bilo nekoč zadnje vprašanje pred odhodom od doma »Smo kaj pozabili?«, je sedaj vprašanje »Ali imam vso potrebno dokumentacijo?«. Ja, potovanje v teh časih zahteva izpolnjevanje več obrazcev in tiskanje potrdil. A je vredno!

Vsebina

Vrnimo se leto in pol nazaj. Bil je januar 2020. Kot vsako leto sva tudi tokrat ob začetku novega leta načrtovala počitnice, imela izbrane namestitve in plačane letalske karte … A prišel je virus in ustavil svet. Potovanje je bilo praktično nemogoče. Medtem ko sva namestitve lahko stornirala (hostli so nastalo situacijo razumeli) in nama je letalska družba Ryanair po več tednih in mesecih pisanja le vrnila denar za kupljene letalske karte, pa sva pri Wizzairu ostala brez vračila denarja. Ostala je grenka izkušnja, stran vržen denar, a lekcija za drugič!

Letos sva pri načrtovanju počitnic previdnejša, predvsem pa ne načrtujeva več kot dva tedna vnaprej, saj se razmere neprestano spreminjajo. To pa pri določenih stvareh pomeni tudi dražje cene. A kljub temu nisva izgubila želje po potovanju. Nasprotno, komaj sva čakala, da sedeva na letalo in odletiva v Grčijo na zasluženi dopust, kjer sva se – ob upoštevanju vseh ukrepov – počutila varna, predvsem pa za teden dni pozabila na zahrbtni virus in pandemijo.

Na kaj je treba paziti oz. biti previden v teh časih?

1. Maska

Če se odpravljate na potovanje, ne pozabite na masko. Lahko je bombažna ali kirurška. Vsekakor pa naj bo z vami. Uporaba maske je namreč obvezna na letališču in na letalu. Masko nosijo vsi zaposleni, tudi delavci na pisti, ki nimajo neposrednega stika s potniki. Na letalu imajo masko stevardese in stevardi; maska je obvezna ves čas letenja z letalom. Izjema je čas, ko ješ in piješ.

Maska je obvezna tudi v hotelih in hostlih v recepciji, na hodniku in v restavracijah. Prav tako je obvezna v trgovinah in javnem prometu. V Grčiji na prostem, v mestu in na odprtih javnih krajih maska ni bila obvezna. Priporočam, da preverite pravila za vsako državo posebej, kamor se odpravljate.

2. Obrazec za sledenje potnikov oz. PLF (Passenger Locator Form)

Pred potovanjem je treba izpolniti obrazec PLF (Passenger Locator Form). Najdete ga na spletni strani https://app.euplf.eu/#/. Ker sva letela v Grčijo z italijanskega letališča, torej sva bila v Italiji tranzitna potnika, sva morala izpolniti dva obrazca – enega za Italijo in enega za Grčijo. Izpolnjevanje obrazca zahteva ogromno podatkov, zato si vzemite čas. Preglejte tudi, kdaj morate izpolniti obrazce. Za Italijo niso veljali časovni roki, za Grčijo pa je treba izpolniti obrazec vsaj 24 ur pred vstopom v državo.

3. Potrdilo o cepljenju

Zadnje dni pred potovanjem sva si uredila smsPASS, da sva imela poleg tiskanega certifikata o cepljenju tudi elektronsko različico. Potrdilo o cepljenju, negativnem testu ali prebolevnosti je obvezno. Ob prihodu na obe letališči sva morala pri oddaji prtljage (angl. bag drop) pokazati zdravniško dokumentacijo. Šele po pregledu potrdila o cepljenju sva dobila žig in napis na letalski karti, da lahko potujeva, in sva se odpravila proti varnostnemu pregledu (angl. security check).

Kljub izpolnjevanju obrazcev, tiskanju papirjev in spremljanju stanja glede ukrepov proti covidu-19 v Grčiji in pri nas doma sva se imela na potovanju super in bi ga ponovila! Vesela sva, da sva po dolgem času spet sedla na letalo, odkrivala nove kraje, spoznavala novo kulturo in preizkušala novo hrano. Želim si, da bi potovanje trajalo čim dlje! Maska, razkužilo in izpolnjevanje papirjev pa so očitno naša nova realnost, ki se je bomo morali za nekaj časa privaditi. A vse to odtehtata sreča in uživanje na potovanju!

Sorodni članki

Prijava