Rezervirajte hostel pri nas ter se izognite višji ceni zaradi provizij posrednikov.

Sončna obala vabi vse leto - Španija

Poslušajte zvočni odlomek

Sončna obala ali Costa del Sol obsega najjužnejše dele španske pokrajine Andaluzije. Z milimi zimami in obiljem sončnih dni je vabljiva vse leto, saj kopanje v novembru ni nič nenavadnega, tudi januarja pa se dnevne temperature lahko povzpnejo nad 20 stopinj Celzija.

Vsebina

Večina nekdanjih ribiških vasi tega dela Španije je spremenjenih v turistična naselja. Eno najbolj prestižnih je Puerto Jose Banus, ki že desetletja privlači svetovno znane osebnosti. Ponaša se z veliko marino, v kateri so zasidrane razkošne jahte, pristanišče pa obdajajo restavracije, trgovine in hoteli višjega cenovnega razreda. K sreči je že bližnja Marbella cenovno precej bolj dostopna. Ob dobrih dvesto kilometrov dolgi, pretežno peščeni obali pa se vrsti še več prijetnih krajev, kjer je mogoče bivati razmeroma poceni.

Morske specialitete v Picassovem mestu

Sončna obala je od Slovenije oddaljena dobrih dva tisoč kilometrov, a za pot s svojim avtomobilom si je dobro vzeti vsaj teden dni časa. Najugodnejše letalske povezave z Malago pa so na voljo iz Benetk, Trevisa in Zagreba. Za nadaljnje potepanje si je najbolje omisliti najem avtomobila. Malaga je daleč največje mesto v tem delu Španije. Pristaniško mesto se ponaša s sredozemskim šarmom, v njem pa lahko uživate tako v zgodovinskem predelu z labirintom ozkih ulic, kot v sodobnejšem ob obali, kjer se vrstijo trendovske restavracije in nočni klubi. Malaga se ponaša z ducatom muzejev, med katerimi me je najbolj pritegnil Picassov muzej. Čeprav ne hranijo najbolj znanih umetnin, je bilo spoznavanje slikarjevih začetkov prav vznemirljivo. V tem delu mesta stoji tudi hiša, v kateri je preživel mladost. V njej je urejeno študijsko središče z literaturo, povezano s slavnim umetnikom. Na hišo opozarja Picassov kip, ki sedi na klopci bližnjega trga.

Potovanje_v_Costa_del_Sol_-_A_trip_to_the_Costa_del_Sol_6.JPG

Malaga se ponaša tudi s kilometre dolgimi peščenimi plažami. Najbližje se ponujajo le kratek sprehod iz starega mestnega središča. Na njih se vrstijo restavracije, imenovane chiringuitos. Na peščeni obali so nekoč ponujali predvsem sveže ulovljene sardele, pečene na žerjavici. Tradicionalen način pečenja na posebnih stojalih v obliki čolna je še danes redna ponudba. Prevladujejo morske jedi: raki, školjke, ocvrte ribe, kalamari in hobotnice. Za predjed se priležejo pršut ali odlični siri. Ponudba piva in vina je prav tako pestra. Vsaj poizkusiti morate sladko rdeče vino, po katerem slovi regija. Ob pijači običajno postrežejo prigrizke, imenovane tapas. Včasih so v manjših krajih v notranjosti celo brezplačni, običajno pa jih je potrebno plačati. A zelo različno: v lokalih, kamor zahajajo domačini, je za majhen sendvič, ocvrte ribe, olive ali kaj podobnega, dovolj že dva evra, za malo večje porcije pa nekoliko več.

Čarobni podzemni svet

Življenje v Malagi je zadnje desetletje postalo razmeroma drago. Tako mnogi, predvsem mladi, iščejo najemniška stanovanja v okolici. Odlična možnost je bližnje obalno mesto Rincon de la Victoria. Ob dolgi peščeni plaži sta postavljena le dva hotela, zato je mesto kljub razvoju turizma ohranilo značilno špansko vzdušje. V mestu in na obali vabijo številni gostinski lokali, živahno pa je tudi ponoči, saj je mogoče obiskati več lokalov z glasbo. Ti se odprejo pozno, pogosto šele po polnoči. V njihovi okolici so me domačini opozorili na posebno gastronomsko ponudbo: pečen krompir v olupkih z različnimi dodatki. Prodajajo ga v predelanih kamionih ali na stojnicah, ki so odprte le ob koncu tedna in v nočnem času. Nad njihovo ponudbo se namreč navdušujejo predvsem mladi, ki obiskujejo bližnje diskoteke.

Potovanje_v_Costa_del_Sol_-_A_trip_to_the_Costa_del_Sol_2.jpg

Ta del obale je presenetljivo privlačen, saj jo zaznamujejo številni zalivi in kamniti bregovi. Ob obali je speljana razgledna pešpot, spremlja pa jo še kolesarska steza, ki je urejena na trasi nekdanje železniške proge. Preseneča tudi podzemlje, saj je kraškega značaja. Praktično sredi naselja sem tako našel vhod v jamo Tesoro. Jama je presenetljivo velika, skozi rove pa teče reka, ki se umirja v manjših tolmunih. Obisk je enostaven, saj so poti zgledno urejene. Omislil pa sem si bolj adrenalinsko možnost in se z vodičem podal v nerazsvetljene, težje dostopne rove in bližnjo jamo Victoria. Obisk teh delov je omejen le na nekaj deset obiskovalcev dnevno, zato je priporočljiva rezervacija. Rovi se sicer niso ponašali s posebno bogatim kapniškim okrasjem, zato pa sem lahko iz neposredne bližine občudoval več kot 30.000 let stare stenske poslikave! Prazgodovinske stenske poslikave so našli tudi v jami Nerja pri istoimenskem turističnem kraju. Te so še večje in bolje ohranjene, toda zaradi njihove zaščite obisk dela jame s poslikavami ni dovoljen. A jamo Nerja je vseeno vredno obiskati, saj po naravnih lepotah prav nič ne zaostaja za najbolj znanimi kraškimi jamami v Evropi.

Sorodni članki

Rezervirajte oglede, zanimivosti in znamenitosti 10% ceneje

Prijava