Rezervirajte hostel pri nas ter se izognite višji ceni zaradi provizij posrednikov.

Hrvaško Zagorje - po poti neandertalca do štrukljev

Sobota je najin dan za izlet. Tokrat sva se odpravila v hrvaško Zagorje. Pokrajina Krapinsko-zagorske županije je znana po Gornjih Stubicah, kjer se je v 16. stoletju začel slovensko-hrvaški kmečki upor pod vodstvom Matije Gubca. Nedaleč stran se nahaja etnovas Kumrovec, kjer se je rodil Josip Broz Tito. Midva pa sva se odpravila še malo višje – na grad Trakošćan.

Vsebina

Grad Trakošćan

Pot do dvorca Trakošćan je potekala skozi redko poseljene vasice. Ko se je gozd končal, se je na levi odprlo veliko parkirišče (ki je plačljivo), v ozadju pa se je z vrha hriba že svetlikal rumenkast grad z veličastnim stolpom. Grad in njegov park sta čudovita in prijetna destinacija za poletni enodnevni oddih. Midva sva se najprej odpravila na ogled gradu, pozneje pa se sprehodila okrog jezera.

Po celem gradu je lepo speljana krožna pot po rdeči preprogi, ki vodi v vsako naslednjo sobano in hodnik. Sprehodila sva se skozi grajske sobane, viteško in lovsko dvorano, glasbeni salon ter jedilnico. Prostori in originalni razstavni eksponati, ki izvirajo iz 15. do 19. stoletja, odlično prikažejo grajsko življenje. Zlahka sem si predstavljala grajske gospodične, kako so igrale klavir v salonu, brale knjige ali igrale šah, graščake pa v njihovih viteških opravah. Na dvorcu je bogata knjižnica, več kot 200 oljnih portretov, zavidljiva pa je tudi zbirka strelnega in hladnega orožja. Vstopnina v grad in park znaša 40 kun.

Pod vznožjem gradu so travniki, drevesa, grmički in jezero (umetno jezero so zgradili na jezu na potoku Čemernica), od koder je pogled na grad še toliko lepši. Okrog jezera vodi 5 km dolga krožna makadamska sprehajalno-učna pot, ki so jo poimenovali Vilinska pot.

Muzej krapinskih neandertalcev

Pot sva nadaljevala proti Krapini. Da sva prišla prav, je pritrdila maketa gromozanskega pračloveka ob cesti. Muzej se nahaja na Hušnjakovem hribu, v bližini najdišča pračloveka. Od parkirišča do muzeja vodi gozdna makadamska pot. Pročelje muzeja je steklena stena, za katero se nahaja multimedijska soba, v kateri sva si najprej ogledala 16-minutni film o neandertalcu in njegovem bivališču.

Puščice so naju usmerile na ogled proti ostalemu delu muzeja. Na 1200 kvadratnih kilometrih se razteza čudovit, sodoben, interaktiven muzej, ki nama je bil zelo zanimiv. Prepričana sem, da je s svojimi razstavnimi eksponati in modernimi interaktivnimi prikazi zanimiv tudi za otroke. Muzej na zanimiv način prikazuje prazgodovino, nastanek vesolja in Zemlje ter razvoj živih bitij. V muzeju srečamo neandertalce z začetnega filma in njihovo bivališče, prikazano pa je tudi, kako so posneli filmček.

Meni je bila najbolj všeč spiralna, nekoliko vzpenjajoča se pot od velikega poka in nastanka Zemlje do nastanka današnjega človeka. V tleh so z različnimi barvami prikazana geološka obdobja. Razvoj je ponazorjen s 24 urami, kar pomeni, da »dolžina« posameznega obdobja znaša nekaj ur ali le nekaj minut. Prikazani so ključni mejniki in zanimivosti posameznega obdobja, po poti pa so se mimo mene »sprehajale« živali in pračlovek, ki naj bi obstajali v določenem obdobju. V tleh so tudi sledi šap in stopal. Na steni je prikazan razvoj materialnega sveta in živih bitij. S tal se na sredini tega »časovnega stroja razvoja obdobij« proti nebu vije molekula DNK, ki prikazuje kompleksnost nadaljnjih živih bitij. Tako zapleten in več tisočletij dolg razvoj je prikazan na zanimiv in tako preprost način. Res lepo!

Muzej nama je bil zelo všeč, zato sva se v njem zadržala precej dlje, kot sva načrtovala. Še pred tem pa sva si vzela veliko časa tudi za grad, zato nama je zmanjkalo časa, da bi obiskala še Kumrovec. Lačna in z zadnjimi odstotki baterije na telefonu sva se odpravila do bližnje restavracije na prave zagorske štruklje. Super enodnevni izlet.

Sorodni članki

Rezervirajte oglede, zanimivosti in znamenitosti 10% ceneje

Prijava