Alpe skrivajo številne očarljive posebnosti, med katere gotovo spada tudi Logarska dolina in Solčavsko. Logarske doline ne boste našli v kateri od objav najboljših destinacij Evrope, ni niti med petimi turistično najbolj obiskanimi centri Slovenije, kar je za mnoge neupravičeno, po drugi strani pa domačini to vidijo kot priložnost. Turizem na Solčavskem je pravo nasprotje masovnemu turizmu, kot ga poznamo. Trud domačinov je bil končno opažen v letu 2009, ko je Solčavsko: harmonija treh dolin od Evropske komisije, v okviru projekta EDEN, prejelo naziv Evropska destinacija odličnosti na temo turizem in varovana območja.
Logarska je ena najlepših evropskih alpskih ledeniških dolin. Igra narave jo je ustvarila globoko v osrčju Savinjskih Alp, ki so poleg Pohorja najbolj jugovzhodna veriga Alp. Prometna odmaknjenost in številne naravne pregrade so Logarski omogočile ohranitev njenega prvobitnega naravnega okolja. Ostanki stoletne harmonije med človekom in naravo so vidni na vsakem koraku: razpršene samotne kmetije, ki se nahajajo visoko pod vršaci, najvišje v Sloveniji, na 1,327 metrih se nahaja najvišje ležeča kmetija Bukovnik, tradicionalne hiše, krite in obložene z visokogorskim lesom, kašče, pastirski stani, kozolci…
Solčavsko območje leži ob skrajnem zgornjem toku reke Savinje (Zgornje Savinjske doline), na vzhodu meji z grebenom Raduhe, severno z avstrijsko mejo (Karavanke, Olševa), na jugu in zahodu pa doline obdajajo preko 2000 m visoki vršaci. Pod visokimi gorami so ledeniki izoblikovali tri vzporedne doline: Robanov kot, Logarsko dolino in Matkov kot. Glede na centralno lokacijo in dostop je med naštetimi najbolj poznana in obiskana Logarska, ki je odlično izhodišče za pohode na vrhove Kamniško-Savinjskih Alp ali v zanimivo okolico. Temelji te slikovite alpske doline so bili položeni v zadnji ledeni dobi, ko je velik ledenik izoblikoval 7-km dolgo in 250-m široko dolino v obliki črke U. Spodnji del Logarske se imenuje Log, srednji Plest, zgornji pa Kot. Log in Plest predstavljata travnate zelenice, Kot pa je deloma poraščen z gozdom. Logarsko obdajajo visoki vrhovi Ojstrice, Lučke babe, Planjave, Brane, Turske gore, Rink…
Visokogorski alpski svet narekuje klimatske razmere, zime so običajno razmeroma dolge in hladne, poletja pa prijetno topla. Preko 70-odstotkov površine pokrivajo gozdovi. V njih najdemo največ smreke in bukve, v manjši meri pa so prisotni tudi jelka, bor in macesen, ki raste do zgornje gozdne meje. Nad njo uspeva rušje ter gorske trate. Leta 1987 je bila Logarska dolina razglašena za krajinski park. Tu so doma številne zanimive in pozornosti vredne rastlinske združbe ter rastišča redkih in zavarovanih rastlin (lepi čeveljc, dišeči volčin, alpska možina, clusijev svišč, planika, avrikelj...).
Prvi sledovi poselitve na Solčavskem segajo v mlajšo kameno dobo. Srečko Brodar je leta 1928 v Potočki zijalki pod Olševo odkril sledove paleolitskih lovcev. Za novodobno poselitev pa je značilna višinska kolonizacija iz 11. in 12. stoletja, ko se na južnih pobočjih nad dolino pojavijo prve kmetije, ki so se ohranile vse do danes. Velike samotne kmetije so raztresene po pobočjih, tu in tam se hiše zgostijo v zaselek. Edini večji zaselek na območju je med strma pobočja ujeta alpska vasica Solčava, ki je tudi geografsko in upravno središče Solčavskega.
Ljudje se tod ukvarjajo z gozdarstvom, kmetijstvom in obrtjo, vedno bolj pa tudi s turizmom. Neokrnjeno naravno okolje in dejstvo, da območje ni trpelo pretiranih poseganj v prostor v sklopu preteklih razvojnih politik (industrializacija, krčenje gozdov, selitev prebivalstva v mesta) je začelo delovati v korist lokalni skupnosti. Domačini se zavedajo, da je treba to neokrnjeno okolje ohraniti za vsako ceno, zaradi tega so se že odločili za razvoj turizma visoke kakovosti, ki poudarja posameznika, ponuja mu mir, kot tudi priložnost, da uživa aktivne počitnice v sožitju z naravo.
Poletne aktivnosti v Logarski dolini in v ostali Zgornji Savinjski dolini
Sprehodi, pohodništvo, plezanje, gorsko kolesarjenje, muharjenje, jahanje, kajak, rafting, osvežitev v bistrih tolmunih Savinje, odkrivanje pravljičnega sveta (pravljični gozd na Razpotju), pokušina okusnih domačih jedi…
Edinstvene naravne znamenitosti
Slap Rinka, Okrešelj, izvir železne vode, Črna; drugi izvir Savinje, Igla, Matkov škaf, Matkovo okno, 300-letni macesen na Klemenči jami, Snežna jama, Potočka zijalka,1000-letna tisa v Solčavi…
Edinstvene kulturne znamenitosti
Gotska cerkev Marije Snežne v Solčavi, cerkev Svetega Duha v Podolševi, muzej o Potočki zijalki, olcarska bajta, kip Solčavske Marije, planšarija v Robanovem kotu, »riža« za spravilo lesa…
Nastanitev
Izjemno ugodne nočitve so na voljo v hostlu Ljubno ob Savinji, ki je od Solčave oddaljen 20 km. Hostel Ljubno je del domačega gostišča, kjer je dnevno na voljo domača lokalno pridelana hrana, tipična za ta del podeželja. Gre za majhen družinski hostel najvišje kategorije (5 modrih trikotnikov), ki je odprt celo leto in poleg omenjenega nudi brezplačni najem koles ter WiFi dostop v celotnem objektu.
Več informacij za popotnike:
Logarska dolina d.o.o.
Logarska Dolina 9
3335 SOLČAVA
www.logarska-dolina.si
e-mail: info@logarska.si
Turistično društvo Solčava
e-mail: info.solcava@siol.net