Rezervirajte hostel pri nas ter se izognite višji ceni zaradi provizij posrednikov.

Prečudoviti svet Filipinov

Od najmanjših primatov na svetu do ogromnih kitovcev

Filipini so arhipelag, ki ga sestavlja več kot 7.000 otočkov. Moje tokratno potepanje po Aziji je bilo malce krajše, saj sem za raziskovanje otočja imela le slaba dva tedna. A kljub temu sem ta čas odlično izkoristila.

Vsebina

V večernih urah sem priletela v glavno mesto Manila, zgodaj zjutraj pa se odrpavila južneje proti otoku Bohol. Vožnja traja približno uro in pol z letalskimi družbami Philippine Airlines, Cebu Pacific ali Air Asia, ki ponujajo dnevne lete iz Manile.

Čudovita narava otoka Bohol

Tako sem pričela z raziskovanjem turistično zelo obiskanega otoka, ki je deseti največji otok Filipinov. Obkrožen je še s 75 drugimi manjšimi otočki. Ima prelepe plaže na jugu, na na sosednjem otočku Panglao. Pesek otoka Panglao zna biti zaradi koral malce oster, zato je v vodi potrebna previdnost.

Bohol je poleg lepih plaž zelo zanimiv še zaradi dveh stvari, zaradi katerih ga je vredno obiskati, ion sicer nešteto neverjetno zanimivih okroglih čokoladnih hribčkov, ki se nahajajo v sredini otoka, ter najmanjših primatov na svetu. Oboje lahko obiščete na enodnevni turi kar z otočka Panglao.

Čokoladni hribčki na Boholu so znana turistična atrakcija, ki ponazarja edinstveno naravo Filipinov. Obstaja več kot tisoč simetričnih hribov. Čokoladni griči se ne imenujejo zato, ker so izdelani iz čokolade, temveč zaradi rjave barve, ki jo dobijo v času izven deževne dobe. V deževni sezoni jim trava daje mehak, zelen in bujen videz. V poletnem času vegetacija odmre in se spremeni v čokoladno rjav odtenek, kar jim da njihovo ime.

Bohol_Chocolate_hills_1.jpg

Nartničarji pa so najmanjši znani primati na svetu. Tehtajo od 80 do 160 gramov in so veliki od 7,5 do 16 centimetrov. Ime nartničar (angl. tarsier) je bilo vzeto iz njihove izredno dolge prstne kosti. Prepoznavni so predvsem po svojih velikih očeh, ki so glede na njihovo majceno telo res ogromne. Večje so od možganov in ne morejo jih premikati, lahko pa premikajo glavo za 180 stopinj. Te male zverinice lahko obiščete na otoku Bohol v parku Tarsier Conservation Park.

Vožnja z motorjem po otoku Bohol je bila popolnoma enostavna, na poti pa lahko občudujete nešteto riževih polj. Prebivalci veljajo za enega najprijaznejših narodov na svetu. So izredno gostoljubni in pošteni ter vedno pripravljeni pomagati.

Zanimivo je tudi to, da je tu veliko cerkva, česar v Aziji nismo navajeni. Španci so na Filipinih pustili velikanski pečat, saj so ozemlje osvajali skoraj 400 let (med 16. in 19. stoletjem). Poleg krščanstva, številnih cerkva in vojaških utrdb so tudi v filipinski jezik zasejali kar nekaj španskih besed.

Podvodni svet Filipinov – obisk krajev Dumaguete in Oslob

Po nekaj dneh raziskovanja otoka Bohol sem jo z ladjo mahnila proti kraju Dumaguete na otoku Negros, ki je bil vmesna točka med otokoma Bohol in Cebu, in ravno nekaj dni sem potrebovala, da sem se po raziskovanju narave na otoku Bohol podala še v raziskovanje podvodnega sveta. Moj hotel, ki je bil čisto ob plaži, je ponujal pravi raj. Res je, da ni bilo želvic in drugih večjih podvodnih živali (te sem videla na svojem zadnjem otoku Cebu), je pa pod vodo mrgolelo različnih obarvanih rib, modrih morskih zvezd, koral ter tudi zelo veliko morske trave, ki mi je včasih onemogočala šnorkljanje. Iz Dumagueta na otoku Negros toplo priporočam tudi enodnevni izlet na otok Apo, kjer pod vodo prebivajo želve.

Nato pa je sledil obisk zadnjega otoka, to je otoka Cebu, in razlog, da sem preletela pol sveta, se skriva prav na tem otoku oziroma v njegovih podvodnih globinah.

Dumaguete_4.jpg

Plavanje z mogočnimi morskimi psi kitovci ob otoku Oslob

V majhni vasici Oslob lahko plavate z velikanskimi morskimi psi kitovci, če le imate za to dovolj poguma. S čolnom ni treba iti daleč, dovolj je sto metrov od obale. Vsako jutro lokalni ribiči hranijo te velikane, dolge tudi do 13 metrov, zaradi česar pridejo tako blizu obale. Kitovci niso tako zelo nevarni, saj jedo plankton, vendar morate biti pripravljeni, če bi kateri od njih odprl svoja usta v vaši bližini, medtem ko šnorkljate. Ravno tako je treba biti previden, saj je rep kitovca oster in se lahko poškodujete. To je res čudovita polurna izkušnja in po vsej verjetnosti tudi enkratna, saj je to, da doživite šnorkljanje s kitovcem, res prava redkost.

Po navdušenju bližnjega srečanja z družino kitovcev je sledilo zasluženo poležavanje na obali otoka Sumilon, čisto blizu vasi Oslob. Obisk otoka je sicer malce dražji, a po tako nori izkušnji povsem zaslužen. Otoček je zanimiv, saj se sredi njega nahaja sladkovodno jezerce. Prav tako je v ceno obiska vključen vstop v bazen na vrhu, kjer se nahaja restavracija, ki nudi prav lep razgled.

Zvečer je sledil povratek na otok Cebu, naslednji dan pa obisk vasi Moalboal za moj naslednji podvodni podvig. Na drugi strani otoka Cebu vasica Moalboal ponuja raziskovanje podvodnega sveta s skupino sardel samo 30 metrov od plaže Panagsama. Mimo se lahko prikrade tudi želva in, če imate res srečo, še delfini. Šnorkljanje okoli jate sardel ponuja odlično izkušnjo. To je res vredno poskusiti vsaj enkrat v življenju, toliko se jih naenkrat zbere okoli vas. Pravijo, da lahko naokoli plavajo morski psi, ki si za kosilo zaželijo nekaj sardel, in na mojo srečo jih ta dan ni bilo.

Whalesharks_Cebu.jpg

Še malo južneje od vasi Moalboal se nahajajo slapovi Kawasan. Ti so obdani z bujnim, zelenim deževnim gozdom in ta pokrajina je resnično prelepa. Slapovi so si mnogo let zaporedoma lastili naziv »najčistejše vode v državi«.

Filipini imajo še veliko drugih otočkov, ki jih tokrat nisem imela časa obiskati, a me je dvanajstdnevni potep tako zelo navdušil, da se zagotovo še kdaj vrnem v ta del sveta.

Sorodni članki

Rezervirajte oglede, zanimivosti in znamenitosti 10% ceneje

Prijava