»Mojca?« me je nagovoril receptor mladinskega hotela v osrčju starega mestnega jedra Valencije. Nisem postala Mohka, Mojka, Mojša ali Močka. V tujini se še ni zgodilo, da bi kdo pravilno izgovoril moje ime. »Ljubljana je glavno mesto, kajne? Poznam tudi Bled. Toliko Slovencev, kot jih gostimo letos, pri nas še ni bilo,« je hitel pojasnjevati receptor Juan. Že na tržaškem letališču Ronki je bilo jasno, da je tretje največje špansko mesto, ki slovi po paelli, sočnih pomarančah, največjemu akvariju v Evropi, dirkah formule 1 in moto GP, pa živahnemu nočnemu življenju, za Slovence vabljiva destinacija. Glavni krivec, da večino odnese v mesto nekdanjega nogometnega kluba Zlatka Zahoviča, je irski nizkocenovni letalski prevoznik.
Velja za središče trgovine in obrti, posebno keramike. O tem se lahko prepriča vsak, ko vstopi na eno najbolj privlačnih pokritih evropskih tržnic. Mercado Central odpre svoja vrata vsak dan ob 8. uri zjutraj, ko mesto še globoko spi, postreže z raznovrstnimi vonji in okusi na več kot 300 stojnicah, dobrote pa trgovci pospravijo ob 15. uri, v času sieste.
Zraven tržnice se nahaja ena treh najlepših stavb v mestu. La Lonja je poznogotska katedrala, v kateri je bilo včasih trgovsko središče, danes pa gosti kulturne prireditve. Za najlepši veljata še dvojna vrata Torres de Serranos (glavni izhod proti Barceloni) in katedrala na Plaza de la Reina, ki se ponaša s tremi vhodi v različnih slogih (romanskem, baročnem, gotskem) in svetim gralom. Največji trg Plaza del Ayuntamiento, na katerem dogajanja ne zmanjka, se nahaja med mestno hišo in glavno pošto. Prav poseben užitek se je spontano pomešati med domačine in kakšno stvar poskusiti z njimi. Španski temperament, ki prinaša neobremenjenost, nasmeh, iskriv pogled in veselje, obiskovalce hitro prevzame. S kakšno izgovorjeno špansko besedo (prebivalci govorijo svoj, valencijski jezik) pa je vtis na domačine še boljši.
Središče Valencie je obdano z 10-kilometrskim parkom s palmami, športnimi in otroškimi igrišči, nad katerimi se dviguje 19 mostov. Nekoč je tam tekla reka Turia, ki so jo pozneje zaradi poplav izsušili, danes pa so zelene površine polne ljudi, ki se sproščajo, družijo in športno udejstvujejo. Rečna struga pripelje tudi do mesta umetnosti in znanosti (Ciudad de las Artes y las Ciencias), arhitekturnih nebes, za katera je poskrbela ustvarjalna žilica Santiaga Calatrave. Ponuja planetarij, kino in laserski šov, hišo eksperimentov, največji akvarij v Evropi s 45.000 primerkov živali 500 vrst, v katerem je med sprehodom v tunelih od blizu mogoče opazovati morske pse, skate in druge ribe. V bazenih domujejo še delfini, pingvini, mroži, tjulni ...
Mojca Finc