Rezervirajte hostel pri nas ter se izognite višji ceni zaradi provizij posrednikov.

Potovanje, dolgo tisoč milj, se začne z enim korakom – 1. del

Kitajski filozof Lao Cu je rekel, da se potovanje, dolgo tisoč milj, začne z enim korakom. Zame se popotniška dogodivščina ne prične šele z odhodom na letališče (v tem članku se bom osredotočil samo na letalski promet, na razpolago pa so seveda tudi avtobusi, vlaki ali osebni avtomobil), ampak že veliko prej. Ker svoje poti načrtujem sam, štejem kot del popotovanja tudi pripravljalno obdobje (kar je moj prvi korak); od izbire destinacije, iskanja in nakupa letalske vozovnice, do odločitve za nastanitve in morebitne dodatne aktivnosti. Že načrtovanje mi požene adrenalin po žilah, obenem pa poskrbi, da mi hitreje mine čas do dejanskega odhoda. Pa pojdimo lepo od začetka.

Vsebina

Nakup letalske vozovnice

Včasih po naključju naletimo na res ugodno letalsko vozovnico, ki jo po kratkem razmisleku takoj rezerviramo. Nenazadnje se dobre akcije ne sme izpustiti iz rok. Vendar pa se bom v tem odstavku osredotočil na izbor destinacije, ki je vnaprej načrtovan. Pravi popotniki imamo namreč ves čas v mislih ogromno destinacij, ki bi jih radi obiskali. Ko dozori čas, se odločimo za eno, ki nas takrat najbolj pritegne. Najprej preverimo, kaj vse se da videti oz. početi na izbrani destinaciji in na podlagi tega izračunamo časovno obdobje, ki ga želimo preživeti v tistem kraju. Seveda pa je pomembna tudi izbira pravilnega letnega časa, saj slabo vreme (recimo tajfuni v Aziji ali mrzla zima s snegom) precej vpliva na potek potovanja. Lov za letalsko vozovnico se tako lahko začne. Z razvojem spleta nakup letalske vozovnice na internetu ni več nikakršen problem, še vedno pa obstaja bolj »staromoden« nakup letalske vozovnice v turistični agenciji. Na spletu najdemo nešteto strani, kjer ponujajo bolj ali manj ugodne letalske vozovnice, vendar je pri njihovem nakupu treba biti previden. Pogosto namreč te internetne agencije pribijejo dodatek za plačilo s plačilno kartico, ki lahko znaša tudi do 30 €, tako da se ugodna ponudba kaj hitro izkaže za dražjo, kot če bi rezerviral neposredno na internetni strani letalske družbe. Najpametneje je najprej pregledati ponudbo internetnih agencij in jo primerjati s ponudbo na strani letalskih družb in se potem odločiti za možnost, ki se nam zdi najboljša (ni nujno, da je tudi najcenejša).

Sploh sedaj v času pandemije Covida-19, ko so bili številni leti odpovedani, se letalske družbe srečujejo s finančnimi težavami. Kar se tiče vračila denarja za odpovedane lete, so po mojih izkušnjah zatajile predvsem številne internetne agencije, ki denarja sploh ne vrnejo ali pa ga vrnejo šele po dolgem času. Tudi nekatere letalske družbe odpovedanih letov ne refundirajo, ampak dajo samo bon, ki se mora izkoristiti v določenem časovnem obdobju, kar vsekakor ni prav, saj smo potrošniki s tem zelo omejeni, sploh če imaš bon letalske družbe, ki ne ponuja veliko destinacij. Pa pustimo to izredno situacijo, ki je tudi meni povzročila kar nekaj sivih las zaradi nevračila denarja za letalske vozovnice, ob strani ter se raje osredotočimo na potovanju bolj prijetnim časom pred marcem letošnjega leta.

2-Photo_by_Owen_Lystrup_on_Unsplash.jpg

Cene letalskih vozovnic se ves čas spreminjajo, zato me včasih jezi, ko čez nekaj dni opazim, da sem kupil vozovnico po višji ceni. Nekateri pravijo, da so cene najnižje sredi tedna, se pravi v torek ali sredo, vendar na podlagi lastnih izkušenj temu ne morem čisto pritrditi. Včasih cene padejo tudi čez konec tedna, čeprav na splošno velja pravilo, da so cene za konec tedna najvišje, ker imajo takrat potrošniki več časa in iščejo letalske vozovnice. Povpraševanje seveda viša ceno.

Bodimo pozorni na pravila glede prtljage

Pred prihodom nizkocenovnih letalskih družb je vsaka letalska vozovnica vključevala tudi oddano prtljago ter obrok na letalu (več o tem pozneje). Danes se že večina letalskih prevoznikov odloča, da osnovna cena vozovnic, ki je tudi najnižja, vključuje samo osebno prtljago, ki jo vzamemo s sabo na letalo (t. i. carry on), za večje oz. težje kose prtljage, ki jih oddamo na okencu za prijavo na let, pa je potrebno doplačilo. Če nekam potuješ samo za nekaj dni, ni nikakršen problem v nahrbtnik stlačiti par kosov oblačil in kozmetike, za daljša, recimo medcelinska potovanja, pa je skoraj obvezno vzeti zraven kovček, kar zna v obe smeri nanesti tudi do 100 €. Sploh nizkocenovniki so strogi pri omejitvah glede prtljage. Pozoren je treba biti tudi na dejstvo, da vse letalske družbe nimajo enakih pravil za osebno prtljago, zato previdnost ni odveč, sploh ko imamo kombiniran let z različnimi letalskimi prevozniki. Če točno ne preštudiramo pravil, smo lahko kaznovani z doplačilom. Nizkocenovniki za doplačilo ponujajo »prednostno vkrcanje«, kar omogoča, da lahko na letalo vzameš manjši kovček (drugače smeš potovati samo z nahrbtnikom), obenem pa se vkrcaš na letalo med prvimi. Po mojih izkušnjah je ta možnost cenejša, kot če doplačaš za kovček, vendar, kot že omenjeno, ta kovček ne sme biti ne prevelik niti pretežek.

3-Photo_by_Erol_Ahmed_on_Unsplash.jpg

Čas do odhoda izkoristimo za priprave

Letalsko vozovnico smo kupili in nestrpno že čakamo datum odhoda na potovanje. V vmesnem času lahko preberemo nekaj turističnih vodnikov o izbrani destinaciji, ki jih je veliko na razpolago v knjižnicah, ogromno podatkov pa je na voljo tudi na spletu. Spletne strani ponujajo številne nastanitve, kjer lahko izberemo namestitev, ki nam najbolj odgovarja. Cenovno najugodnejši so hostli, ki se večinoma nahajajo na strateških destinacijah. Najbolj praktični so tisti v centrih mest ali v bližini železniških ali avtobusnih postaj. Nekateri ob izbiri namestitve dajejo prednost lokaciji, drugi ceni, jaz pa sem najbolj zadovoljen, ko najdem dobro lokacijo po ugodni ceni. Sploh na priljubljenih destinacijah je kaj takega zelo težko dobiti. Ne pozabimo se vnaprej pozanimati o pogojih vstopa na želeno destinacijo ter preveriti veljavnost osebnega dokumenta, recimo potnega lista (in ga seveda vzeti s sabo, če ne zadošča osebna izkaznica).

4-Photo_by_Levi_Ventura_on_Unsplash.jpg

Prvi del članka zaključujem z zadovoljstvom, saj smo uspešno kupili letalsko vozovnico, rezervirali namestitev ter se dobro pripravili na potovanje. V drugem delu članka pa bo šlo zares, saj se bomo odpravili od doma do letališča in naprej do končne destinacije.

Sorodni članki

Prijava