Rezervirajte hostel pri nas ter se izognite višji ceni zaradi provizij posrednikov.

Družinsko potovanje v Združene arabske emirate – 1. del

Moževa babica si je pri svojih dobrih 88 letih zaželela videti Združene arabske emirate. Z željo, da ji ugodimo, smo brez oklevanja kupili letalske karte ter uredili rezervacijo avtomobila. Arabska dežela, za katero smo dvomili, da je primerna za popotnike, kot smo mi, pa nas je prijetno presenetila.

Vsebina

Najboljši način potovanja po Emiratih je nedvomno z avtomobilom, kar lahko potrdim iz naše lastne izkušnje. Enako velja tudi za mesta. Parkirišča so namreč večinoma brezplačna, v mesta pa se lahko kljub občasnim prometnim konicam pride dokaj hitro, saj imajo avtoceste ponekod celo devet pasov.

Za vožnjo je treba poleg našega imeti tudi mednarodno vozniško dovoljenje. Z najetim avtomobilom smo se počutili zelo svobodno, ustavili smo se kjerkoli in kadarkoli nam je ustrezalo. Ko ob cesti zagledaš kamelo, se lahko ustaviš. Če imaš željo fotografirati sončni zahod, si željo v trenutku uresničiš. Nobenega razloga ni, da ne bi zlezel na razgleden grič, ki se dviga nedaleč od ceste. Enotedensko popotovanje osmih ljudi v velikem najetem avtomobilu je bilo tudi zato prav prijetno.

Na potovanju smo bili torej moževa babica, najini starši ter midva z otrokoma. Ker smo družina, smo tudi to potovanje kot vsa ostala potovanja odlično speljali do konca. O ogledih se okvirno pogovorimo prej, nato pa je moja naloga in seveda tudi želja vse to organizirati.

DUBAJ_Potovanje_v_Zdruzene_arabske_emirate_Trip_to_the_United_Arab_Emirates_24.jpg

Na splošno so Emirati poznani kot precej vroča dežela, zato se mnogi sprašujejo, kdaj je pravi čas za potovanje. Odgovor je enostaven – v času naše zime, kadar je tudi višek turistične sezone. Poleti je vročina neznosna, termometer tedaj leze tudi proti 50 stopinjam Celzija. V zimskih mesecih so temperature zmerne, a še vedno dovolj visoke, da smo lahko v poletnih oblačilih in se kopamo v morju. Tudi mi smo si izbrali ta čas. Temperature so se gibale med 20 in 30 stopinjami, morje pa je imelo prijetnih 23 ali še kakšno stopinjo več. Teden, ki smo ga preživeli v deželi, je bil sončen, na nebu je bilo nekaj oblakov, doživeli pa smo tudi nekaj kapelj dežja.

Površina Emiratov je velika za dobre štiri Slovenije, zato se je najbolje nastaniti v enem od večjih mest, kot sta Dubaj in Abu Dhabi ter si deželo ogledovati med dan trajajočimi izleti. Središče mesta je polno visokih stolpnic, sklopi vrstnih hiš izven središča pa so ograjeni. Dostop v tako ograjeno naselje je mogoč le mimo varnostnika in skozi rampo. Nevajeni takih varnostnih ukrepov smo kar malce čudno gledali, potem pa vzeli na znanje, da je svet tu drugačen, kot smo ga navajeni.

Pravijo, da v Združenih arabskih emiratih nič ni nemogoče. Kaj je mogoče in kaj ni, je predmet debate, a ko zagledaš vse te mogočne stavbe raznoraznih oblik, ki segajo nenormalno visoko v nebo, se moraš vsaj malo strinjati. Še posebej ob pogledu na Burdž Kalifo, 828 metrov visoko stolpnico v Dubaju, ki je najvišja na svetu.

ABU_DHABI_Potovanje_v_Zdruzene_arabske_emirate_Trip_to_the_United_Arab_Emirates_36.jpg

Večina zgradb je obdana s steklom, kar jim daje poseben čar. Presenečajo tudi zelo dobro urejene ceste. Prav nobena ponoči ni neosvetljena. Vsemu temu svoje dodajo velikanski trgovski centri. Eden od največjih, ki smo ga obiskali, ima tudi velikanski akvarij, ki sega čez dve nadstropji. Sledi trgovski center s smučiščem, ki se pohvali s štirisedežnico in pingvini. Nakupovalno središče v mestu Al Ain pa ima na sredini drsališče s pravim ledom. Vse to razkošje je seveda mogoče, ker se pod površjem male države skrivajo velikanske zaloge naravnih bogastev – le pet držav na svetu ima večje zaloge nafte kot Emirati, pri plinu pa so le za eno mesto na slabšem.

Ker je v Emiratih ogromno priseljencev, je za pričakovati, da je temu primerna tudi hrana. Od hrane se dejansko dobi vse, kar si poželite. Velik vpliv je tako tipične azijske kot ameriške hrane. Na voljo je tudi veliko luksuznih in izredno dragih restavracij. To pa ne pomeni, da običajni popotniki ne moremo v restavracijah poskusiti njihovo tipično hrano. Na voljo so torej restavracije od tistih ugodnih, dostopnih za vsak žep, do tistih prestižnih za najbogatejše. Tipične jedi v Emiratih so najpogosteje sestavljene iz riža, rib, piščanca, čičerike in raznoraznih začimb, ki dajejo tem jedem poseben, a zelo prijeten okus. So pa lahko marsikatere jedi pikantne, tako da je smiselno pred naročilom o tem povprašati. Radi jedo tudi juhe, katere pa so najpogosteje iz čičerike, leče in fižola. Na nas je najbolj poseben vtis naredil njihov kruh. Na videz izgleda kot dobro zapečena, nemastna in nekoliko debelejša palačinka, okus pa je odličen.

Dubaj ali Abu Dhabi?

Dilema je odveč – ogleda sta vredni obe mesti. Prvo je največje in v svetu najbolj znano, drugo pa je prestolnica monarhije. Skupaj imata skoraj pet milijonov ali polovico vsega prebivalstva države. Od enega do drugega je manj kot 150 kilometrov ali približno poldrugo uro vožnje. Obe sta za naše razmere veliki, še posebej Dubaj, ki ima tri milijone in pol prebivalcev in veliko visoko v nebo štrlečih stolpnic. Obe mesti sta zelo urejeni, varni in imata izjemno lepe plaže na obalah Perzijskega zaliva.

DUBAJ_Potovanje_v_Zdruzene_arabske_emirate_Trip_to_the_United_Arab_Emirates_22.jpg

V Abu Dhabiju seveda nismo izpustili ogleda ene od največjih mošej. Vstopnine ni bilo, je pa bilo kar nekaj pravil in postopkov. Ženske smo si seveda morale zakriti lase in pokriti ramena, pa tudi dolge hlače ali do tal segajoče obleke so nujne. Če tega nimate s seboj, si lahko dolgo haljo, tako kot smo si jih tudi mi, po povsem sprejemljivi ceni kupite ob vstopu v mošejo. Še pred ogledom njene dih jemajoče notranjosti pa so nas natančno pregledali. Postopek je bil zelo podoben kot na letališču.

V obeh največjih, najbolj znanih in seveda najbolj obiskanih Emiratskih mestih, torej Dubaju in Abu Dhabiju, smo opazovali precej podobne stvari. To so v nebo segajoče stolpnice, dragi hoteli, gromozanski nakupovalni centri, lepi, a večinoma umetni parki. Ker smo vsi ljubitelji neokrnjene in predvsem zelene narave, smo lahko le sanjali, da bi to doživeli tudi tam. Toda vseeno nam je bolj po naključju uspelo najti delček zelene, neokrnjene in zares čudovite narave. Precej drugačna je bila kot naša domača pokrajina, a zato nam še toliko bolj zanimiva. Nedaleč od strnjenega mestnega dela Abu Dhabija se nahaja park mangrov, po katerem je možno le s čolnički ali po lepo urejenih lesenih poteh. Izbrali smo slednje in v približno enournem sprehodu doživeli živo zeleno obarvane mangrove, turkizno modro in kristalno čisto vodo ter opazovali nekaj vrst ptičev in rib.

ABU_DHABI_Potovanje_v_Zdruzene_arabske_emirate_Trip_to_the_United_Arab_Emirates_19.jpg

Največje nasprotje temu naravnemu parku smo doživeli v najbolj znanem umetnem cvetličnem parku v Dubaju. Na fotografijah nam je park Miracle Garden izgledal kot iz pravljice, kjer so bile rožice postavljene iz škatljice vsaka na svoje mesto. Ko pa smo to doživeli v živo in po vrh vsega zasledili še podatek, da je tam kar 150 milijonov cvetlic v polnem razcvetu, se nam je zdelo, kot da nas je nekdo res postavil v pravljico. Če bi si želeli vse pogledati podrobno, en dan ne bi bil dovolj. A kljub temu smo v nekaj urnem sproščenem ogledu prečudovitega cvetja doživeli zares nepozabne trenutke. Najbolj nas je presenetilo letalo, ki je v celoti obdano v cvetje, otroka pa sta bila najbolj navdušena nad smrkci, ki so kukali iz premnogih cvetov.

V Emiratih je res skoraj vse mogoče, saj njihove zgradbe segajo v nebo, tudi ostala infrastruktura presega vse meje in cvetoči parki so bolj cvetoči kot kjerkoli drugje. Vse je tako dodelano in popolno, da je skoraj nepredstavljivo, da je to res, vendar je.

Sorodni članki

Rezervirajte oglede, zanimivosti in znamenitosti

Prijava