Rezervirajte hostel pri nas ter se izognite višji ceni zaradi provizij posrednikov.

Prelepa jezera Švice

Od nižinskega jezera Thun do gorskega jezera Bachalpsee

V lanskem septembru sem se ponovno vrnila v Švico, ki je ob mojem prvem obisku pustila le prelepe spomine. S prijateljico in mojo gostiteljico sva se odločili, da raziščeva nemški del Švice, katerega ni obiskala še nobena. Zato sva se skupaj podali na dvodnevni vikend izlet v mesti Thun in Interlaken.

Vsebina

Thun – mesto v osrčju Švice

Najin izlet sva pričeli v Zürichu, kjer sva prestopili na hitri vlak, ki naju je v uri in pol pripeljal v mesto Thun.

Thun je manjše švicarsko mesto v regiji Bern, kar pomeni, da je glavni jezik sporazumevanja nemščina. Glavna železniška postaja je blizu mestnega središča, zato sva mesto obiskali kar peš. Od zunaj sva si ogledali grad Thun, katerega obstoj sega v 12. stoletje, ter si privoščili kosilo ob reki Aare, ki teče skozi mesto. Navdušili so naju deskarji, ki so vadili surfanje na valovih, ki nastanejo ob hidroelektrarnah na reki.

Prelepa_jezera_Svice_-_Switzerlands_Beautiful_Lakes_3.JPG

Nato sva se odpravili na pot ob jezeru Thun, saj je bil najin cilj priti do še enega gradu, ki se nahaja med mesti Thun in Interlaken. To je grad Oberhofel, ki se nahaja tik ob jezeru. Midve sva se poti lotili peš, kar nama je vzelo okoli dve uri, vendar je pot lepo urejena in vmes sva si privoščili pavzo za kratko osvežitev v jezeru. Po obisku gradu sva se odločili, da pot nadaljujeva z avtobusom. Avtobusna linija med mesti Thun in Interlaken je zelo pogosta in vozi na vsakih 15 do 20 minut. Na poti do mesta Interlaken sva se ustavili tudi v jamah Svetega Beatusa. Ime so dobile po irskemu menihu Beatusu, ki je po legendi pregnal zmaja, ki je stoletje stražil jame. Skozi jamo je urejena osvetljena pot, ki je dostopna tudi za bolj neizkušene jamarje. Žal pa je jama zelo turistično oblegana in spremenjena s strani človeka. Presenetilo me je, da ljudje v takšen naravni spomenik mečejo kovance za srečo, kar je popolnoma neprimerno za tak naravni ekosistem, ki potrebuje več stoletji za ponovno obnovo. Naše jame, kot so Postojnska in Škocjanske, so veliko boljše poskrbljene in zavarovane pred vplivi človeka.

Interlaken – turistični biser med dvema jezeroma

Po ogledu jam sva ponovno ujeli avtobus in zvečer prispeli v mesto Interlaken. Mesto je eno izmed najpopularnejših poletnih letovišč v Švici, zato ni bilo tako starinsko ohranjeno kot Thun. Z veliko trgovinami s hitro modo in restavracijami vseh vrst je bolj naklonjeno turistom. Zvečer sva se podali na sprehod okoli starega mestnega jedra, vendar naju je ujel dež. Zato sva sprehod malo skrajšali.

Prelepa_jezera_Svice_-_Switzerlands_Beautiful_Lakes_4.jpg

Naslednji dan sva si želeli obiskati prave Švicarske Alpe in dan izkoristiti za hribe. Tako sva se odločili za izlet v gorsko vasico Grindelwald.

Grindelwald in jezero Bachalpsee

Ime Grindelwald mi je takoj padlo v oko, saj me je spomnilo na lik iz serije filmov Fantastična bitja, kjer je eden izmed glavnih likov poimenovan po tej gorski vasici v Švici. Vasica se nahaja na nadmorski višini 1034 metrov in je že od 19. stoletja priznana turistična lokacija za ljubitelje Švicarskih Alp.

Do vasice je možno priti z avtomobilom ali vlakom. Midve sva seveda izbrali vlak, ki te v manj kot 40 minutah pripelje v center vasi. Tam sva se sprehodili do gondole, ki naju je v dobre pol ure pripeljala na vrh. Od postaje gondole do jezera je približno ena ura lahke hoje, saj pot ni zelo strma in je zelo dobro označena. Jezero Bachalpsee je poznano kot modri dragulj, saj lahko ob lepem vremenu v njem vidimo bližnjih vrhov Wetterhorn, Schreckhorn in Finsteraarhorn. Jezero se nahaja na nadmorski višini 2265 metrov.

Prelepa_jezera_Svice_-_Switzerlands_Beautiful_Lakes_6.JPG

Na najino srečo je ravno tisto soboto v vasici potekal festival, znan pod imenom The Big Trychler, ki ga praznujejo vsako leto okoli 1. septembra. Po ulicah takrat v karavani hodijo domačini v narodnih nošah. Ženske so nosile cvetje, moški pa so v ritmu udarjali z velikimi kravjimi zvonci.

Zaključek

Festival je bil lep zaključek dvodnevnega izleta, zato sva se pozno popoldne podali nazaj proti Zürichu. Na srečo so švicarski vlaki res hitri v primerjavi s Slovenijo – v manj kot treh urah s prestopom sva prepotovali 165 kilometrov. Švica se res lahko pohvali s svojimi javnim prevozom in je lahko vzor marsikaterim državam. Avtobusi in vlaki so točni, udobni ter imajo dobre povezave med seboj. Večina domačinov uporablja javni prevoz, saj je preprosto bolj hitra ter udobna možnost potovanja po državi. Sama se na svojih potovanjih raje odločim za javni prevoz namesto uporabe avtomobila. Če si iznajdljiv ter prilagodljiv s časom, javni prevoz ne bo ovira, ampak bo mogoče povod za novo zabavno zgodbo s tvojega potovanja.

Sorodni članki

Rezervirajte oglede, zanimivosti in znamenitosti

Prijava