Moja domovina, Slovenija. Vedno sem vedela, da živim v lepi in varni državi. V državi, kjer je pokrajina vedno zelena, rodovitna in kjer je voda iz pipe pitna. V Sloveniji sem vedno občudovala njeno majhnost in dostopnost. V soboto sem lahko šla hodit na Kredarico v Julijskih Alpah, v nedeljo pa sem se kopala v Jadranskem morju v Piranu. Tujcem sem z žarom v očeh in s ponosom v glasu razlagala o svoji državi. Res je lepa. Pa vendar, ali jo poznam(o) dovolj dobro? Sedaj, ko so vsa mednarodna potovanja pod vprašajem, se je nama in vsem ostalim Slovencem ponudila čudovita priložnost, da raziščemo svojo državo. Ne samo najbolj znane točke, kot so Piran, Bled, Kranjska Gora ... Sedaj imamo čas raziskovati in spoznavati še kakšne skrite kotičke Slovenije. Tule je najinih 5 idej za enodnevni izlet po Sloveniji, kjer boste spoznali manj obiskane, a izredno lepe kraje Slovenije. Vse ideje sva preizkusila, o njih pa piševa tu in na svojem blogu Lahkih nog naokrog.
Kraški rob je del Slovenije, kjer se kraška pokrajina prevesi v Istro in ga vidimo kot skalnate stene. Razteza se od italijanske meje pri gradu Socerb pa do hrvaške meje Sočerga. Najlepši del Kraškega roba, ki ga je vredno prehoditi peš, je med Črnim kalom in vasjo Podpeč. Približno dve uri hoje v eno smer nam ponujata čudovite razglede na Jadransko morje na eni strani in primorske hribe na drugi strani. Seveda pa je najboljše dejstvo, da hodimo neposredno po Kraškem robu, naravnost nad pečino.
Koroška je regija na severu Slovenije, ki je zaradi slabih cestnih povezav precej odrezana od ustaljenih turističnih poti. Glavna znamenitost Koroške je gotovo rudnik Mežica. Nekoč so tam kopali svinec, danes pa so prazni rudniški rovi namenjeni obiskovalcem. V rudnik se lahko podamo peš na turistični ogled in spoznavanje dela v rudniku. Lahko pa izberemo nekoliko bolj avanturistično varianto in rudnik prekolesarimo ali pa spodnje, poplavljene rove prevozimo s kajakom. V bližini je še čudovit krajinski park Topla, kjer je v skali videti obris kralja Matjaža. Seveda pa ne zmanjka možnosti za pohodništvo in plezanje.
Slovenci Kočevje navadno povezujemo z medvedi. V bližini Kočevja se namreč razprostirajo širni gozdovi (Kočevski rog), ki so domovanje ne samo medvedom, pač pa tudi volkovom, divjim svinjam, srnjadi in risom. Kdor želi videti živali, naj se poda na roško pešpot. To je pot, ki je speljana skozi izredno gost gozd Kočevski rog. Hoditi je treba tiho in pozorno opazovati okolico in vsaj srnjad boste gotovo srečali, z malo sreče pa lahko vidite tudi medveda. Kdor pa se medveda boji, naj med potjo glasno govori, prepeva, in medved se bo umaknil. V Kočevskem rogu najdemo še Željnske jame. Nimajo tako lepih kapnikov kot naša najbolj poznana Postojnska jama, ponujajo pa pravo avanturo, saj je raziskovanje jam čisto v lastni režiji. To pomeni, da mora vsak obiskovalec prinesti svojo svetilko, priporočam tudi tople obleke, nato pa se lahko sprehodi skozi jame in jih sam raziskuje. Doživetje zagotovljeno.
Lovrenška jezera so črna jezera na vrhu slemena Planika v bližini Rogle. Pešpot od Rogle do Lovrenških jezer je enostavna, večinoma ravninska in traja približno eno uro v eno smer. Pot nas vodi skozi goste smrekove gozdove, kjer lahko prisluhnemo gozdnemu življenju (ptičje petje), če pa imamo srečo, lahko vidimo tudi kakšno večjo žival. Naš cilj je sleme Planika, kjer se razprostira gosto ruševje (grmičastimi borovci), med katerim je speljana lesena pešpot do Lovrenških jezer. Črna jezera ponujajo lepe odseve in številne možnosti za fotografiranje, lesena pešpot med borovci pa je tudi noro fotogenična.
Kostanjevica na Krki je čudovito mesto v Sloveniji in spada med najstarejša mesta pri nas. Priporočam sprehod skozi stari del mesta, ki je postavljen na otok na reki Krki. Potem si lahko sposodite čoln in se s tokom reke odpravite raziskovat lepote te čudovite slovenske reke. V bližini Kostanjevice je Galerija Božidarja Jakca. Ne samo da hrani številne umetnine slovenskih in tujih avtorjev, pač pa je tudi lokacija galerije navdušujoča. Galerija Božidarja Jakca je namreč v nekdanjem cistercijanskem samostanu, ki je poln čudovitih arhitekturnih elementov. Kogar zanima tudi še aktiven cistercijanski samostan, se lahko odpravi na ogled kartuzije Pleterje (vstop samo za moške!), za ljubitelje narave pa je obvezen še izlet v Krakovski gozd. Gre za močvirnat pragozd – precej nenavadna zadeva za slovensko pokrajino. Ob njegovem robu pa se nahaja tudi termalni bazenček, kjer se lahko skopamo v naravno ogrevani vodi.
Slovenija ponuja res veliko skritih in nepoznanih kotičkov. In prav povsod se lahko naužijemo svežega zraka in naravnih lepot. Midva bova letošnje poletje verjetno preživela v Sloveniji. Kje pa boste potovali vi?