Rezervirajte hostel pri nas ter se izognite višji ceni zaradi provizij posrednikov.

Kako se fotografirati na potovanju

5 alternativ »selfijem«

Pravijo, da fotografija zamrzne trenutek v času in midva vneto prikimavava. Le en pogled na popotniško fotko je dovolj, da na dan privrejo vsi spomini, vonjave, slike in občutki tistega trenutka – ne glede na to, ali je fotografija nastala na fantastičen dan ob prekrasni znamenitosti ali pa takrat, ko si umazan in preznojen na neki tržnici kupoval avokade. In četudi si bil takrat le siten in utrujen, je nostalgija tista, ki naredi pretekle trenutke čarobne.

Vsebina

V zadnjih letih so hitri »selfiji« postali izredno priljubljeni, in čeprav so lahko tudi takšne fotografije vir vrhunskih spominov (sploh če je bil trenutek edinstven in res nisi imel časa, da iz nahrbtnika vlečeš fotoaparat!), pa si vsak želi tudi kakšne lepe popotniške fotografije. Kako se torej fotografirati na potovanju brez selfi palice?

Za pomoč prosi tistega, ki potuje s tabo

Če si se na potovanje odpravil/-a v družbi prijateljev, fanta/punce ali družine, potem je situacija precej enostavna. Je pa res, da vsi niso enako vešči fotoaparatov (sploh kakšnih bolj profesionalnih) ali pa nimajo žilice za fotografiranje (beri: vedno ti odrežejo noge ali – bognedaj – glavo). V izogib »šumom v komunikaciji« je najlažje, če vse nastavitve na fotoaparatu/telefonu nastaviš vnaprej ali celo izbereš točno pozicijo fotografije in jih prosiš, naj pridržijo telefon. Ti se postaviš na želeno mesto, rečeš »1, 2, 3, Jošt« in že imaš popotniško fotografijo po svojih željah.

Na fotopotep se odpravi skupaj drugimi popotniki v hostlu

Potuješ sam/-a? Ni problema! Hostli HI so vedno polni popotnikov in zagotovo med njimi najdeš takšne, ki jih zanimajo podobne stvari kot tebe. Večeri v hostlih so namenjeni žurom in druženju – in takrat se zlahka dogovoriš, da se naslednji dan na izlet odpravite skupaj. In ne le da lahko drug drugega fotografirate, še zabavneje in ceneje bo!

Za fotko poprosi neznanega popotnika

Si v muzeju, na tržnici ali kje v mestu? Ko se malce ozreš naokoli, hitro zagledaš tudi druge popotnike – velikokrat jih prepoznaš že po njihovih oblačilih, nahrbtniku in fotoaparatu okoli vratu. Poprosi jih za fotografijo in jim v zameno ponudi, da tudi ti slikaš njih – v 99 odstotkih te bodo slikali z navdušenjem. Vsekakor pa moraš v tem primeru opustiti idejo slikanja v desetih različnih pozah – najbolje je, da tudi v tem primeru vse nastaviš vnaprej.

POZOR: Da slučajno ne ostaneš brez svojega fotoaparata, res dobro oceni, ali je oseba popotnik ali le tat v množici, ki čaka na priložnost. Dlje ko potuješ, lažje je – a če te skrbi, za začetek izberi kakšno babico in dedka ali družino z otroki.

Uporabi stativ

Stativ (stojalo za fotoaparat) je že leta najin najzvestejši sopotnik na potovanjih – tako takrat, ko potujeva skupaj, kot tudi takrat, ko potujeva v solo verziji. Potepanj brez stativa si pravzaprav ne predstavljava, saj ni koristen le pri fotografiranju samega sebe. Z njegovo pomočjo lahko namreč ustvariš tudi lepše fotografije pokrajin ter fotografije, kjer mora biti fotoaparat čisto pri miru tudi do nekaj več deset sekund (npr. slikanje slapov z zamegljenim učinkom, nočna fotografija ipd.). Prav solidne stative dobiš že za nekaj deset evrov (najin prvi je zdržal enoletno potovanje, kjer je bil deležen pogostih padcev, in tudi stopila sva kdaj nanj po pomoti), njegova teža in nosilnost pa naj bosta prilagojena fotoaparatu ki ga uporabljaš.

Stativ ni namenjen »fotografijam na hitro« (čeprav je z vajo tudi to mogoče), poleg tega pa se moraš od njega oddaljiti za nekaj metrov, zato ni najoptimalnejša izbira za lokacije, kjer je gneča (in nevarnost, da ga kdo odnese).

Fotografiraj se s pomočjo drona

Z dronom se poleg filmov vsekakor da ustvariti precej edinstvene fotografije z različnih zornih kotov, a vseeno ni najcenejša možnost in nekaj, kar bi vsak popotnik s seboj nosil v nahrbtniku (za razliko od telefona). Poleg tega so droni na mnogih območjih (naravni parki, znamenitosti) prepovedani, tako da se vsekakor pozanimaj vnaprej, kje je njegova uporaba možna.

Najdi trdno podlago

Tudi če nimaš stativa, drona ali fotoaparata, to ni ovira za super popotniško fotko. Vsak pametni telefon ima časovnik (angl. timer), ki odšteva čas. Časovnik nastaviš na želeni čas (min. 5 sekund, da imaš čas priti do želene pozicije) in vklopiš sprožilec. Mnogi fotoaparati pa omogočajo tudi zaporedno slikanje več fotografij v časovnem razmiku (običajno 0,5–2 s) – nastavi maksimalno število fotografij in med njimi menjaj »poze«. Vsaj ena fotka izmed desetih bo zagotovo uspela!

Za ustvarjanje kreativnih fotografij potrebuješ le malce domišljije; tako lahko telefon ali fotoaparat položiš na tla in fotografiraš iz »žabje perspektive« ali obratno – ga namestiš med veje dreves in ustvariš fotografijo od zgoraj navzdol. Če bodo del fotografije prekrivali zamegljeni listi drevesa ali školjka na plaži, bo ta pridobila še dodaten umetniški pridih.

Želiva ti prijetna potepanja in ustvarjanje spominov!

Sorodni članki

Prijava