Rezervirajte hostel pri nas ter se izognite višji ceni zaradi provizij posrednikov.

Otok začimb – Zanzibar

Ko te boža nešteto pogledov Afričanov

Zadnji mesec je govora o uživanju nekaterih Slovencev na nebeškem otoku Zanzibar kljub epidemiji virusa covid-19, zato sem se odločila, da o tem biseru tudi jaz kaj napišem, saj sem ga obiskala nekaj let nazaj in bi se rada nekoč vrnila tja.

Vsebina

Zanzibar je otočje ob obali Tanzanije, Tanzanija pa leži v srednji Afriki. Tokrat sem obiskala najbolj znanega izmed otočij, otok Zanzibar (Unguja).

Zanzibar je možno doživeti kot zaključek raziskovanja celinske Tanzanije ali v sklopu samostojnega obiska. Otoku sem namenila zadnje dni enomesečnega raziskovanja Tanzanije, in sicer sem na otok priletela z manjšim letalom iz zahodnega dela Tanzanije, turistično še zelo neraziskanega mesteca Kigoma. Mesto Kigoma je najbolj znano po Narodnem parku Gombe, kjer živijo šimpanzi. A o tem v mojem naslednjem članku. Tokrat pa si poglejmo malo podrobneje, kaj vse ponuja Zanzibar.

Karibu na Zanzibarju

»Karibu!« je zakričal taksist na letališču otoka Zanzibar. Karibu v svahiliju pomeni dobrodošli. Potrebovala sem le njegov šaljivi nasmeh in že sva bila dogovorjena, da me zapelje v stari del glavnega mesta, imenovanega Stone Town. Slednje je mešanica arabske, indijske, evropske in afriške arhitekture. Mesto prav lepo na ogled ni, saj so ometi hiš zelo umazani. Hiše so starejše, zgradili so jih Arabci in Indijci v devetnajstem stoletju. Je pa vsekakor zanimiv sprehod med neštetimi ozkimi uličicami, kjer se vsak turist vsaj enkrat izgubi, a pravo pot takoj spet hitro najde. Glavno mesto tega otoka je sicer Zanzibar City.

Na ulicah je možno kupiti vse, od hrane in oblek do raznih slikarij – mimogrede, vsak slikar zavzeto trdi, da so njegove slike pač najboljše in lepše od sosedovih, vendar, zanimivo, imajo prav vse slike v mestu enak motiv. Nič ne de, slike so čudovite. In ko se enkrat navadiš na stalno »nadlegovanje« trgovcev, je sprehod po mestu prav zanimiv (čeprav vsake toliko zasmrdi iz kanalizacije).

Pa naj še na hitro razložim pomen besede Zanzibar. Beseda Zanzibar naj bi izhajala iz arabščine in naj bi pomenila »obala črnih«.

Potovanje_na_Zanzibar_-_Travel_to_Zanzibar_11.jpg

Otok sužnjev do leta 1874

Na otoku si je možno ogledati t. i. Slave Chambers oziroma kleti, kamor so nekoč zaklepali Afričane. Te kleti so na pogled grozljive. Vsako leto je bilo na Zanzibarju prodanih od deset do štirideset tisoč sužnjev. Bili so v suženjstvu, preden so jih odpeljali na usmrtitev, priklenjene okoli vratu na težke kovinske verige.

V sobi, kjer so bili zaprti, je bila le ena majhna lina, kamor je lahko prišel svež zrak, vendar to ni prav nič pomagalo, saj je veliko sužnjev umrlo prav zaradi grozljivih razmer, predvsem so umirali zaradi zadušitve in stradanja. Tržnica s sužnji je obstajala vse do leta 1874, potem pa so jo zaprli.

Obisk začimbnih plantaž

Vsak turist pa si nedvomno mora ogledati začimbe, ki jih proizvajajo na Zanzibarju. Na t. i. vodenem ogledu »spice tour« turistu ponudijo ogled več kot petdesetih različnih vrst začimb, in sicer na plantaži Kizimbani.

Med drugim je na voljo ogled cimetovega drevesa, muškatnega oreščka, kardamoma, klinčkov, nangke ali kruhovca, vanilje in ličija, ponujajo pa tudi razne kreme za telo in kokosovo olje. Sadež muškatnega oreščka je okrogel in rumen, znotraj je rjav in prekrit z rdečo plastjo. Raste na drevesu. Cimet je prav tako drevo. Njegovo deblo režejo previdno v tankih rezinah, ki jih potem osušijo, da iz njih pridelajo cimet v prahu.

Zanzibar v večernih urah

V večernih urah ulice Stone Towna zaživijo. Začne se ples, lokalni ribiči pa pripravijo vse možne vrste rib na tisoč in en način za samo dolar ali dva. Obstaja tudi pica Zanzibar in domačini ponujajo sok iz sladkornega trsa. Greh je, če tega ne poskusiš. Kar pa se tiče alkohola, je možno dobiti pivo, prav tako je tudi prav prijetno z domačini spiti kakšno lokalno pijačo (ampak pozor: lokalni konjagi je treba piti prav previdno, kajti kaj hitro se ti lahko zgodi, da se naslednji dan, in to ves dan, vrti prav vse mesto).

Dva dni sem preživela v glavnem mestu Stone Town, nato sem jo mahnila proti severu otoka, na plažo Nungwi.

Potovanje_na_Zanzibar_-_Travel_to_Zanzibar_10.jpg

Turkizna obala Zanzibarja

Glavna plaža Nungwi na severu Zanzibarja je prekrasna. Morje je turkizno modre barve, plaže so peščeno bele in turistu se lahko dogodi le kakšen krajši obisk meduze. Pogled na morje te obda z neverjetnim občutkom in obstaneš že prvi trenutek, ko ga zagledaš. Glavna atrakcija na tem delu je koralni greben, na katerega se potapljači aktivno spuščajo. Pesek je tudi koralnega izvora – je mehak, bel in se ne segreva na soncu.

Zelo lepa in zanimiva za športne navdušence pa je plaža Paje. Gre za čudovito plažo ob vzhodni obali otoka, znano predvsem po kajtanju. Voda vedno seže do kolen in globlje do vratu, tako da res ni globoka. Pesek je bel in enakomeren, pri vstopu v vodo morate le paziti, da ne bi naleteli na ježka, zaradi česar je bolje uporabiti posebne čevlje.

Če vam čas dopušča, je severno od otoka možno obiskati tudi otok Pemba, kjer je snorkljanje glavna atrakcija.

Hrane na Zanzibarju ne manjka, zabave tudi ne, plaže pa so neverjetno lepe in cene solidne. Kaj več o Tanzaniji pa drugič. Do takrat pa svahilijski pozdrav »Kwaheri«.

Sorodni članki

Rezervirajte oglede, zanimivosti in znamenitosti

Prijava