Drugi največji otok v Sredozemlju, Sardinija, je atraktivna popotniška destinacija. Privablja z osupljivimi peščenimi plažami, kristalno čistim turkiznim morjem in čudovito naravo ob obali ter v notranjosti. Poleg edinstvene kulture in jezika ponuja številne aktivnosti, kot so surfanje, treking ter druge možnosti za rekreacijo in sprostitev.
Kulinarične pokušnje s tradicionalnimi jedmi bodo navdušile vsakega ljubitelja dobre hrane, ravno tako pa bodo zadovoljili svoje okuse vsi, ki so naklonjeni razumevanju preteklosti, z ogledi zgodovinskih točk na arheoloških najdiščih kot tudi s preživljanjem prostega časa v naravnih rezervatih. Sardinija je tista destinacija, katere značilnost je določeno dogajanje, primerno posameznim mesecem v letu, povezano z letnimi časi. Odkrivaj skrite in turistične kraje na Sardiniji s Popotniškim združenjem Slovenije ter se seznani z aktualnimi popotniškimi nasveti.
Naseljenost otoka Sardinije je iz zgodovinskih virov poznana že od prazgodovinskega obdobja paleolitika naprej. V kasnejšem obdobju, natančneje v bronasti dobi, je na otoku živelo nuraško ljudstvo, ki je za seboj zapustilo več kot 7000 primerov nuraških trdnjav ali bivališč. Tovrstni primeri nekdanjih megalitskih spomenikov dosegajo 20 metrov v višino. Najvišja odkrita trdnjava na Sardiniji, imenovana Nuraghe Arrubiu, pa kar od 25 pa do 30 metrov v višino, kar jo uvršča na prvo mesto najvišje odkritih megalitskih spomenikov bronaste dobe v Evropi.
Najbolje poznan primer megalitske arhitekture, ki je med drugim vključen na UNESCO seznam, je vasica Su Nuraxi di Barumini, medtem ko je najbolje ohranjen primer vasica Serra Orrios v občini Dorgali. Največje arheološko najdišče na Sardiniji s kraljevo hišo s tremi etažami »Sa Domo de su Re«, zgrajeno v 19. ali 18. stoletju pr. n. št. pa najdemo v mestu Torralbi z imenom Santu Antine – Sveti Konstantin.
Na otoku se nahajajo številna arheološka najdišča z nuraškimi grobnicami, kot so na primer grobnice velikanov, ter tudi z drugimi nagrobnimi znamenji iz kamnitih blokov dolmeni. Odkriti je mogoče svete vodnjake in visoke kamnite stebre menhirje. Sveti vodnjaki ali podzemna svetišča so razporejena po celem otoku. Posvečena so bila čaščenju vode, enemu najbolj pomembnih elementov nuraškega verovanja, ki je bil tesno povezan z nuraško religijo.
Nekaj kilometrov izven Paulilatina stoji najlepše ohranjen sveti vodnjak na Sardiniji, Santa Cristina. Zasnovan je tako, da ustvarja igro svetlobe in sence, ki se s posebnim učinkom obrnjene sence pojavi med enakonočji. Visoki kamniti stebri menhirji služijo pri pokopavanju umrlih. Izhajajo iz mlajše kamene dobe ter dosegajo 5 metrov v višino. Znano najdišče s 60 menhirji Pranu Muttedu se nahaja ob vasici Goni.
Otok Sardinija s površino 24.100 kvadratnih kilometrov pokriva 35 odstotkov naravnih, zelenih in travnatih površin, kar zajema veliko število narodnih parkov ter naravnih rezervatov. Zavarovana območja vključujejo gozdove, jame in plaže s prenekaterimi morskimi območji. Dva naravna rezervata na otoku, ki ju je zaradi njunega ekosistema vredno izpostaviti, sta Parco naturale regionale Molentargius - Saline in Santuario dei Cetacei in Liguria. Prvi naravni rezervat je poznan po prevažanju soli z osli, ki so jih dolgo obdobje uporabljali v cagliarijski industriji pridobivanja soli. Po tem tudi izhaja ime Molentargius, ki v sardinskem jeziku pomeni skrbnik oslov. Tukaj so prisotni rožnati plamenci. Zavetišče kitov v Ligurskem morju pa si prizadeva zaščititi morske sesalce, kite in delfine, da bi tako ohranili naravno dediščino morskega življenja. Posebno pozornost gre posvetiti trem narodnim parkom na otoku z značilno floro in favno, in sicer:
Tokrat smo za kulturno potepanje izbrali štiri ture, preko katerih boste spoznali zgodovinske značilnosti glavnega mesta Sardinije – Cagliari ter nekatera pomembnejša arheološka najdišča, kot so Nuraghe Losa v vasici Abbasanta, Castello di Pedres, grobnica velikanov Su Mont’e s’Abe, sveti vodnjak Sa Testa in rimski akvadukt v bližini mesta Olbie kakor tudi baziliko San Simplicio ter muzej Nivola v občini Orani. S prvo turo do podzemnih turističnih znamenitosti v Cagliariju lahko vidiš s svečami osvetljen predor iz druge svetovne vojne, kripto Santa Restituta in podzemni muzej Saint Eulalia.
Zatem se podaj v arheološki park Nuraghe Losa, kjer lahko raziščeš starodavno najdišče iz bronaste dobe. Prav tako pa tudi preživi čas v muzeju arheološkega parka. Svoj dan po spoznavanju arheoloških najdišč nadaljuj z mestom Olbio, da bi si ogledal najpomembnejša spomenika nuraške civilizacije, ter se ustavi v Orani in spoznaj življenje Constantina Nivole:
Obisk Cagliarija, Abbasanta, Olbie in Orani skupaj s popotniškimi turami predstavi ozadje zgodovinskega dogajanja in poda vpogled v skoraj 4000 let dolgo zgodovino Sardinije z nuraško civilizacijo, ki je otok naseljevala vse do zgodnjega srednjega veka. Skupaj z nami izvedi seznam po kulturnih znamenitostih in se tako približaj kulturi turistične destinacije na otoku Sardiniji.
Ko se pripravljaš na potovanje in razmišljaš o tem, kaj vse ponuja ciljna destinacija, se spomni, da lahko vse informacije, ki so pomembne za razumevanje tvojega potovanja, pridobiš pri Popotniškem združenju Slovenije. Pridruži se nam ter pridobi brezplačno članstvo, s katerim boš svoje potovanje lahko organiziral z vsemi ugodnostmi, ki jih omogoča HI članska izkaznica. Pri potovanju pa naj ti bodo v zgled potopisni prispevki naših novinarjev, preko katerih se boš seznanil s svetovnimi lokacijami, kjer so potovali.
Iz brezplačne spletne revije Globetrotter si preberi, kako je Sardinijo doživela Mateja Mazgan, ki je svoja doživetja zbrala v potovalnem članku Popotniške dogodivščine na Sardiniji. Dodatno literaturo pa si priskrbi pri založbi Lonely Planet, kjer s knjigo Sardinia dobiš več kot 34 zemljevidov kot tudi nešteto nasvetov za potovanje. Tako se boš lahko dobro pripravil na potovanje in izkusil otok s pomočjo turističnega vodnika na svoj način.
Da bi karseda najbolje spoznal otok Sardinijo, smo zate pripravili aktivnosti na prostem, preko katerih si lahko ogledaš zalive in gozdove z gorami. Slikovite plaže v zalivu Orosei – Cala Luna, Cala Sisine, Cala Biriala, Piscine di Venere, Cala Mariolu in Cala Goloritzè imaš možnost videti s plovilom za 12 oseb. Med plovbo te bodo popeljali tudi do nekaterih jam, kot sta jama Cormorani in Azzurra.
Pridružiš se lahko tudi trekingu, ki poteka s Cala Gonone do najglobljega kanjona Italije Su Gorroppu z začetkom pohodniške poti v vasici Dorgali. Zaradi pogleda na sotesko z mogočnimi skalami in balvani iz apnenca na 12 kilometrov dolgi pustolovščini boš ostal brez besed. Soteskanje s pomočjo vrvi, po potrebi nadaljuj v naravnem bazenu Bau Mela, kjer boš priča osupljivi naravi s pragozdovi v okolici Villagrande Strisaili, v naravni oazi pokrajine Ogliastre. En kilometer dolga steza za soteskanje se vije ob naravnih bazenih, ki nastanejo s potokom z vrhov Gennargentuja.
Ustvarjanje lepih spominov lahko nadaljuješ z naslednjimi tremi aktivnostmi, ki so izvedene na morju:
Ob vsem, kar smo uspeli raziskati na potovanju po Sardiniji, so tukaj na voljo še številne plaže, kjer se dogaja surferska scena. Sezona za surfanje se začne jeseni in traja preko zime, vse do pomladi, ter tako surferjem omogoča okrog 200 dni surfanja na vodi. Valovi dosežejo 4 metre v višino, kar je primerno za športnike tekmovalce in izkušene surferje. Plaže, ki jih predlagamo za naslednjo surfersko preizkušnjo, so Porto Ferro, La Speranza in Piscinas. Na vseh treh plažah lahko ujameš desne in leve valove, primerni pa so za začetnike kot tudi za izkušene surferje.
Surfanje v Sardiniji je ena od najboljših možnosti v Sredozemskem morju, saj imaš priložnost izkusiti različne valove s slikovitimi plažami, nad katerimi se dviguje visoko gorovje. Izkusiš in udeležiš pa se lahko tudi tridnevnega surferskega festivala La Sagra del Surf v Mandrioli, ki povezuje več različnih športnih disciplin, ter si ogledaš kakšno od fotografskih razstav na temo surferske kulture v »Surf Villageu«.