Glavno mesto Avstrije je mesto kulture, umetnosti, glasbe, zgodovine, Sacherjeve torte, Habsburžanov, dunajskih dečkov, znanega dunajskega zrezka in panoramskega kolesa v Praterju. Zaradi pestrega dogajanja in številnih znamenitosti je Dunaj odlična destinacija za dvo- ali večdnevni izlet.
Baročna palača Schönbrunn je nekdanja poletna rezidenca habsburških vladarjev, danes pa velja za eno največjih znamenitosti na Dunaju. Od leta 1996 je uvrščena na Unescov seznam svetovne kulturne dediščine. Palača ima 1441 sob, od katerih je 190 odprtih za javnost. Vstopnina v palačo se začne pri 42 evrih, odvisno od tega, kaj vse si želite ogledati. Midva se v palačo nisva odpravila, sprehodila sva se le skozi čudoviti in zelo veliki park med vrtovi in fontanami. Del vrta sta tudi dunajski živalski vrt in glorieta, spomenik, ki naj bi predstavljal moč in veličino Habsburžanov.
Znotraj parka se nahaja tudi živalski vrt – gre za najstarejši živalski vrt v Evropi. Vstopnina v živalski vrt znaša 24 evrov za odraslega in 14 evrov za otroke. Živalski vrt je zelo lepo urejen ter ima veliko igral, sprehajalnih poti in restavracij. Nama je bil všeč, ker imajo živali veliko naravnega prostora in niso zaprte v kletke. Navdušili so naju pingvini, žirafji mladiček in koali, ki sta, žal, spančkali. Dvorec Schönbrunn in živalski vrt se nahajata v 13. dunajskem okrožju oziroma sedem kilometrov iz središča mesta. Midva sva se do centra odpravila s podzemno železnico (U-Bahnom). Več o živalskem vrtu najdete tukaj.
V centru mesta, na trgu Marije Terezije, se poleg njenega veličastnega kipa nahajata dva zanimiva muzeja. Na eni strani je dunajski Prirodoslovni muzej, na drugi strani pa Umetnostnozgodovinski muzej. Stavbi, ki sta bili zgrajeni konec 19. stoletja, sta čudoviti – obe sta pravokotne oblike, na vrhu imata 60 metrov visoko kupolo, fasada je iz peščenjaka, v notranjosti pa so čudoviti stropi, marmor in štukaturni okraski. Vstopnina za Prirodoslovni muzej znaša 14 evrov za odraslega, za otroke do 19. leta pa je vstop brezplačen. Muzej v več nadstropjih ponuja bogate zbirke, med njimi rastline, fosile in številna okostja. Previdno v sobi z dinozavri, saj lahko ti »oživijo«.
Na drugi strani trga stoji Kunsthistorisches Museum, eden največjih umetniških muzejev v državi in eden najpomembnejših muzejev na svetu. Vsaka soba je posvečena drugi umetnosti, midva pa sva se najprej sprehodila skozi egipčansko, iransko in grško umetnost. Stopnišče je opremljeno s slikami Gustava Klimta in drugih umetnikov. Podatke o cenah in odpiralnem času najdete tukaj.
Palača Hofburg je bivša cesarska palača v središču Dunaja, ki je plemstvu služila kot zimska rezidenca. Danes je v njej sedež avstrijskega predsednika. Pred njo še danes stoji veliko kočij in čudovitih lipicancev. Med zanimivejšimi deli Hofburga je namreč španska jahalna šola z lipicanci. Na vsaki strani palače so veliki vrtovi oziroma velike zelenice in parki.
Hundertwasserjeva hiša je prav posebna hiša v 3. dunajskem okrožju (Landstrasse). Gre za delo arhitekta in umetnika Hundertwasserja. Hiša ima 52 stanovanj in več poslovnih prostorov. Njena posebnost je pročelje, ki je pisanih barv in različnih vzorcev, brez ravnih površin. Barvita in nenavadna hiša ima tudi neenakomerna tla v predelu hodnika. Na strehi je nasajen pravi park, ponekod pa iz stene raste drevo.
Ena večjih znamenitosti Dunaja je zagotovo Prater in njegovo kovinsko panoramsko kolo Riesenrad. Zabaviščni park je odprt ves dan in ponuja več kot 250 atrakcij. Za razliko od italijanskega Gardalanda je Prater odprt in se lahko po njem prosto sprehajate, vstopnino za posamezne atrakcije pa plačujete sproti. Več informacij najdete tukaj.
Dunaj je čudovito in zgodovinsko zelo bogato mesto. Gre za eno večjih evropskih prestolnic. Če načrtujete izlet na Dunaj, vam priporočam, da si vzamete več dni za obisk, saj mesto ponuja ogromno zanimivosti, ki so vredne obiska. Nikar pa ne pozabite na kos Sacherjeve torte.