Rezervirajte hostel pri nas ter se izognite višji ceni zaradi provizij posrednikov.

Na potep pod vulkan, v Kampanijo in Pompeje

Poslušajte zvočni odlomek

Ogledovanje antičnih arheoloških najdišč

Antično mesto Pompeji je najbolj priljubljena turistična destinacija v Italiji, ki jo obišče preko 2,5 milijona turistov letno ter 15.000 turistov dnevno. Pompeje so ustanovili Oski v 7. stoletju pr. n. št. nedaleč stran od vulkana Vezuv ob obali Neapeljskega zaliva. Pred začetkom stoletja našega štetja je območje pod vulkanom prizadel izbruh Vezuva, ki je terjal približno 11.000 življenj. Prizadeto območje, kjer so danes urejena arheološka najdišča in muzeji, prikazuje življenje prebivalcev polotoka, ki so za seboj zapustili mesto izpod strjene lave. Arheološka najdišča v antičnih mestih Pompeji, Herkulanej, Oplontis, Stabiae in Nuceria so pomemben zgodovinski vir o takratnem življenju, ki ga je zaključil piroklastični tok. Potuj in si oglej starodavna antična mesta s spletno revijo Globetrotter ter koristnimi popotniškimi nasveti o arheoloških najdiščih izpod vulkana Vezuv v pokrajini Kampaniji.

Vsebina

Življenje pred izbruhom Vezuva

V visoko razvitih mestih, kjer je pustošil vulkan, so živela ljudstva, ki so preko stoletij izoblikovala prostor pod vulkanom in ustvarila antična mesta, kot jih poznamo z arheoloških najdišč pri Neaplju. Največje mesto Pompeji je bilo leta 89 pr. n. št. kolonizirano takrat, ko mesto za časa italijanske vojne v bitki s pompejskim generalom Luciusom Cluentiusom zaseže rimski general Lucius Cornelius Sulla Felix in ga poimenuje Colonia Cornelia Veneria Pompeianorum. Pompeji postanejo rimska kolonija, ki skupaj s prebivalci sprejme rimsko kulturo in jezik. Za časa rimske vladavine je bilo v Pompejih in okolici mesta zgrajenih nekaj razkošnih hiš z manjšimi površinami za poljedelstvo in kmetijstvo, kjer so gojili rastline in živali. Urbano mesto je ob razkošnih hišah vključevalo svetišča, zunanje fontane, kopališča, termopolij, amfiteater, barake za gladiatorje in druge prostore za določeno namembnost. Ustaljeno življenje rimske kulture v Pompejih napreduje do ključnega trenutka, ko leta 79 pr. n. št. mesto in bližnjo okolico doleti naravna katastrofa z nepričakovanim izbruhom vulkana.

02_-_Oglejte_si_anticne_Pompeje_-_Explore_ancient_Pompeii_-_Envato.jpg

Pompeji z bližnjimi mesti ob vulkanu

Pompeji so mesto, ki je nastalo v 19. stoletju ob izkopaninah istoimenskega nekdanjega antičnega mesta Pompeji. Sodobno mesto je ustanovil italijanski odvetnik Bartolo Longo po posvetitvi katedrale Pontifical Shrine of the Blessed Virgin of the Rosary of Pompei. Od ustanovitve mesta je število prebivalcev naraslo za kar štirikrat do približno 24.000 prebivalcev v občini metropolitanskega območja mesta Neapelj. Današnji Pompeji se nahajajo dva kilometra stran od arheološkega najdišča v okrožju Pompei Scavi, ki je zaščiteno z mednarodnim sporazumom UNESCO. Na arheološkem najdišču so odprti prenekateri muzeji, kot naprimer Antiquarium of Pompeii, Pompeya, Pompeii Archaeological Park itd.

Ercolano je novodobno mesto, ustanovljeno na vulkanskem kamnu ob antičnem mestu Herkulanej, kjer je nekdaj živelo več kot 4000 ljudi. Novodobno mesto je zgrajeno 25 metrov nad antičnim mestom, ki ga je zasul izbruh vulkana ter ustvaril drugačno geološko površje. Sedaj v Ercolanu živi 51.783 prebivalcev v ustanovljenem mestu, delno zgrajenem nad arheološkim najdiščem antičnega Herkulaneja. Zgodovino Ercolana in antičnega mesta Herkulanej je mogoče spoznati ter si ogledati v MAV – Virtual Archaeological Museum, Archaeological Park of Herculaneum, Antiquarium in nekaterih manjših muzejih, kot so Samnite House, House of Galba, House of Bicentenary in House of the Corinthian Atrium.

03_-_Oglejte_si_anticne_Pompeje_-_Explore_ancient_Pompeii_-_Envato.jpg

Torre Annunziata je obalno mesto, nastalo na ostalinah nekdanjega mesta Oplontis, kjer je življenje antične kulture končal Vezuv z izbruhom piroklastičnega toka. Mestna plaža je sestavljena iz črnega peska, ki ga je skupaj z obalo ustvaril takratni izbruh. Nekdanje mesto obsega dve arheološki najdišči vilo A in vilo B. Vila A Poppaea, najbolj razkošna vila v mestu, pridobi ime po Poppaea Sabini, drugi ženi vladarja Nera. V vili so bili najdeni različni predmeti in čudovite barvne freske z raznoliko motiviko. Vila B Lucius Crassius Tertius vsebuje ostanke lesenega stopnišča in zidnih poslikav s treh obdobij, ki so ustvarjene v preprostem slogu. Obe arheološki najdišči se nahajata pet kilometrov zahodno od Pompejev.

Castellammare di Stabia je občina, poznana kot prestolnica vode, saj ima v svojem okolju kar 28 različnih vrst vod. Termalne kopeli so turistična zanimivost, zaradi česar je Castellammare turistično zanimiva destinacija. Osrednja kulturna znamenitost rimsko mesto Stabiae je od središča oddaljeno 2,5 kilometra. Staro mesto z razkošnimi hišami je prepoznavno po eni največjih rimskih stanovanjskih hiš vili San Marco in vili Arianni. Slednja se imenuje po veliki freski s stene v notranjosti hiše. Arheološke najdbe z antičnega mesta Stabiae hranijo v Antiquarium Stabiese, Diocesan Museum, Museo archeologico di Stabiae “Libero D’Orsi” Castellammare di Stabia in na arheološkem najdišču antičnega starorimskega mesta Stabiae.

04_-_Oglejte_si_anticne_Pompeje_-_Explore_ancient_Pompeii_-_Envato_-_Photo_by_Christine_Kozak_on_Unsplash.jpg

Nocera Inferiore in Nocera Superiore sta manjši italijanski mesti, med katerima je pred usodnim izbruhom stalo antično mesto Nuceria Alfaterna. Ime mesta Nuceria Alfaterna se nanaša na pomen novo mesto, kar pojmujemo z besedo Nuceria in na populacijo, s čimer obravnavamo besedo Alfaterna. Nuceria Alfaterna je bila v obdobju antične Kampanije največje mesto območja, v katerem so bila ustanovljena mesta Pompeji, Herkulanej, Stabiae in Sorrento. Mesti Nocera Inferiore in Nocera Superiore tako omogočata vpogled v antično preteklost in nekatere pomembne ostaline Nucerie Alfaterne. Ohranjeno je arheološko najdišče z amfiteatrom, rimskim kopališčem, nekropolo in temelji rimskih razkošnih hiš.

S spletno revijo Globetrotter na potovanje

Zgodba Pompejev in bližnjih mest je zaradi posledic naravne katastrofe ena najbolj zanimivih in izpovednih zgodb v zgodovini Evrope. Ujeti trenutki pričajo o življenju ljudi v antičnem času ter dejanskem dogodku, ko so hoteli ubežati nesreči, vendar se je njihova usoda zaradi moči izbruha zaključila izpod vulkana. Ob obisku pokrajine Kampanije ter osrednjih arheoloških najdišč antičnih mest, ki jih je zasul vulkan, s seboj vzemi spletno revijo Globetrotter in si preberi potopisni prispevek Dragulji preteklosti: Pompeji in Herculaneum, kjer boš pridobil koristne praktične nasvete za ogled rimskega življenja. Tvoje izkušnje na potovanju pa so lahko veliko bolj bogate, če iz ponudbe aktivnosti v Pompejih izbereš kakšno zase in se podaš na izlet skupaj z nami ter spoznaš preteklost mest in življenje Pompejcev.

05_-_Oglejte_si_anticne_Pompeje_-_Explore_ancient_Pompeii_-_Envato.jpg

Za pompejsko dogodivščino smo določili štiri aktualne ponudbe, s katerimi se tvoj izlet v antičnih mestih lahko začne. Tako boš z avdio vodnikom spoznal najpomembnejša arheološka najdišča rimskih mest in vulkan. Tri ponudbe so organizirane za samostojen ogled Pompejev, Herkulaneja in Vezuva, za kar pridobiš vstopnico, avdio vodnik, zemljevid in prevoz iz Neaplja. Antični mesti in goro Vezuv si z avdiovodnikom organiziraš sam, saj je potek izleta prepuščen samo tebi. Četrta ponudba vključuje organiziran ogled vseh treh nahajališč Pompejev, Herkulaneja in Vezuva z vstopnicami in prevozom v komfortnem vozilu. Osemurni izlet po dve tisočletji starih najdiščih se zaključi z ogledom Vezuva.

Kdor bi želel svoj izlet v Pompeje, Herkulanej in Vezuv narediti malo drugače, so tukaj na voljo tri ponudbe, ki ti pričarajo atraktivno izkušnjo. Resničnost z obiskom arheološkega najdišča v Pompejih lahko z VR-očali gledaš skupaj z virtualno simulacijo, ki na ogledu Pompejev ustvari posebne 3D učinke. Iz Sorrenta pojdi na vodeno turo ogleda ostalin antičnega mesta Herkulanej, po kateri boš lahko užival na kosilu v tipičnem vinogradu na pobočju vulkana Vezuv. Športno rekreativen dan z uro ježe na konju v narodnem parku Vezuv, kosilom in ogledom starega rimskega mesta Pompeji v spremstvu izkušenega vodnika doživiš na osemurnem izletu, ki so ga za vse športne navdušence organizirali iz Pompejev.

06_-_Oglejte_si_anticne_Pompeje_-_Explore_ancient_Pompeii_-_Envato.jpg

Prav posebno doživetje si lahko omisliš z naslednjimi izleti, brez katerih okolice območja pod vulkanom ne moreš doživeti bolje in okusiti kot pravi Italijan. Vkrcaj se na ladjico ter si oglej vulkan Vezuv, jami Bianca in Verde, vilo Casa Malaparte na otoku Capri kakor tudi oceanske ter obalne skale Faraglioni. Zaplavaj v kristalno čisti vodi Neapeljskega zaliva v bližini skal Faraglioni ob razgledu na obalne skale. Z mestno kartico Campania Artecard za 3–7 dni ali Gold 365 boš izkusil področje pokrajine Kampanije in Neapelj, saj si boš imel možnost ogledati 40 kulturnih prizorišč. Nenazadnje pa se odpravi na kuharski tečaj pri italijanski družini in razišči italijanske okuse s kuharskim duom očeta in hčere na njihovem domu.

Potuj trajnostno skupaj z nami

Trajnostno potovanje lahko razumemo na različne načine in pri tem skušamo gledati na potek potovanja karseda najbolj ugodno za nas. Zato smo na Popotniškem združenju Slovenije za naše člane priskrbeli atraktivni popotniški ugodnosti, da bi preprečili izgubo ali krajo osebnih dokumentov, denarnice in drugih manjših stvari, ki so nepogrešljiv del potovanja kot tudi možnost transporta večjih paketov in uporabo osebnih predmetov v tujini. Clever travel company ti ponuja nakup lahkih poletnih oblačil, s katerimi bodo tvoji osebni dokumenti na varnem. Ko potuješ in v tujini potrebuješ svoje kolo ali desko za surfanje, lahko svoje stvari pošlješ pri podjetju Eurosender, ki ti jih pripelje po celi Evropi. Kurirska služba bo tvoj paket dostavila kamor želiš, zato boš v tujini uporabljal svoje stvari in tako deloval trajnostno. Z Majo Žgavc in moderatorjem Tilnom Nipičem spoznaj vse o hostlih v popotniškem snepu Izpodbijanje predsodkov o hostlih, peti oddaji prve sezone.

Ste vedeli?

  • Po Pliniju mlajšemu je vulkanski izbruh trajal celih 18 ur in pri tem prekril mesto s štiri do pet metrov visoko strukturo ozemlja, ki je nastala ob piroklastičnem toku.
  • Naravna katastrofa izpod Vezuva je zahtevala 16.000 žrtev iz mest in vasi v okolici, okoli 2000 jih je preminulo v Pompejih.
  • Arheologi nadaljujejo z izkopavanji v Pompejih, saj je izpod vulkanske lave neodkrita tretjina ozemlja antičnega mesta.
  • Pompeji so dosedaj razkrili 1150 trupel umrlih Pompejcev, s katerimi je prikazan zadnji trenutek, tik preden jih je pokončal vulkan.
  • Pred velikim izbruhom Vezuva so Pompejci živeli rimsko življenje, ob kateremu je bila prisotna grška kultura z grškim jezikom.

Sorodni članki

Rezervirajte oglede, zanimivosti in znamenitosti 10% ceneje

Prijava