Rezervirajte hostel pri nas ter se izognite višji ceni zaradi provizij posrednikov.

Potovanje v času korone – 4. del

Čezmejno sejanje dobre volje pri ljudeh

V prejšnjih delih smo spoznali skrite bisere Hrvaške, Madžarske in Slovaške, tokrat pa se odpravljamo iz Madžarske čez Slovaško v Avstrijo, natančneje v prestolnico Dunaj.

Vsebina

Glede na to, da Dunaj, podobno kot Bratislava, ni turistična neznanka, je ogled mesta, v katerem imate dovolj znamenitosti za kar nekaj dni, zelo priporočljiv. Tudi na Dunaju lahko ugodno prenočite v katerem izmed youth hostlov, med katerimi vam priporočam tistega na Myrthengasse, ki se nahaja naravnost v središču mesta in Youth Hostel Brigittenau, ki se nahaja nekoliko iz centra in se poleg stare stavbe ponaša tudi z novo, ki sodi med najboljše v Evropi, zato povsem razumljivo nosi ime »mladinska palača«, saj to tudi je.

Sedaj, ko ste se udobno namestili v enem izmed youth hostlov, pa naj poudarim, da je Dunaj ena izmed najlepših svetovnih prestolnic in hkrati izhodišče za krajše izlete.

Tistim, ki bi radi spoznali avstrijski blišč, zagotovo priporočam obisk mesta Baden oziroma »Baden bei Wien«, kar v dobesednem prevodu pomeni tudi toplice pri Dunaju.

Mesto Baden je vrhunec avstrijskega blišča v vsej njegovi razsežnosti. Zdravilišče Baden, ki je od Dunaja oddaljeno zgolj 30 km, je že od nekdaj zbirališče petičnih Dunajčanov, ki so se tja vozili s kočijami, a že leta 1873 so Baden povezali s centrom Dunaja s tramvajsko linijo, ki ima, kot se spodobi, izhodiščno postajo pred znamenito dunajsko opero. Baden spada med enajst termalnih mest iz sedmih evropskih držav, ki so vpisana na Unescov seznam svetovne dediščine, in to v vsem svojem sijaju tudi upravičuje. Zgodovina termalnega kopališča sega sicer že v rimske čase, ko je bilo mesto znano pod imenom Aquae, a zlata doba se je začela leta 1792 z izgradnjo cesarske poletne rezidence, kateri so v 19. stoletju sledile svetovno znane terme. A tudi če se ne pridete termalno razvajat, lahko v tem mestecu počnete marsikaj.

4_-_Baden_1.JPG

Kot se za takšno petično mestece spodobi, se tukaj nahaja tudi kazino in nekaj muzejev, med katerimi je najbolj poseben prav muzej lutk in igrač.

Ob sprehodu po mestu se skoraj ne morete izogniti lično (že skoraj kičasto) urejenim trgovinicam, a tudi kulinarične ponudbe ne manjka. Pestra kulinarična ponudba v Badnu pa ima tudi mestecu primerno ceno, a tudi za to se najde rešitev v bližnji »vinski vasici« Sooß.

Sooß je od mesteca Baden oddaljen zgolj tri kilometre in je znan predvsem po vinogradništvu. Cesarski blišč Badna tako zamenjajo manjše, manj razkošne, a izjemno lepo urejene hiše vseh barv, vonjev in okusov. Sooß namreč slovi po svoji pestri kulinarično-vinski ponudbi pri skoraj vsakem vinogradniku. Turistične kmetije pa poleg vina ponujajo ta pravo, krepko hrano, primerno za nedeljsko kosilo. Mondenost Badna tako zamenja pristna domačnost. V vasici Sooß se boste zagotovo najedli ob zelo sprejemljivih cenah tako dobre hrane kot tudi vina. Četudi, tako kot jaz, potujete z namenom sejanja dobre volje med ljudi, le-te v Sooßu zagotovo ne primanjkuje.

Prav kombinacija mesteca Baden in vasice Sooß je lahko idealna kombinacija lahkotnega enodnevnega izleta z Dunaja.

V neposredni bližini Dunaja pa sta tudi podzemno jezero Seegrotte in dvorec Liechtenstein.

Za tiste, ki želite zgolj zbirati fotografije in nimate časa za dobro kosilo in umirjen sprehod po Badnu, lahko to dvoje celo združite s prej opisanim Badnom in Sooßom. Ne glede na to, za kakšno obliko potovanja ste se odločili, pa gre za dve znamenitosti, ki ju je v vsakem primeru vredno obiskati.

Seegrotte se nahaja v bližini vasice Hinterbrühl in je nekdanji rudnik sadre, ki je deloval do leta 1912, ko ga je zalilo kar 20 milijonov litrov vode. Gre za sistem več podzemnih jam, v katerih so med drugo svetovno vojno sestavljali reaktivna vojaška letala »Heinkel He 162 Volksjäger«. Eno izmed takšnih letal si sicer lahko ogledate v muzeju vojaškega letalstva v Londonu. Danes je Seegrotte zanimiva turistična atrakcija, kjer se med drugim lahko zapeljete tudi z ladjo po podzemnih jezerih kar 60 metrov pod površino in se vživite v življenje rudarjev, kakršno je bilo pred več kot stoletjem.

Nedaleč stran od podzemnega jezera Seegrotte se nahaja tudi dvorec Liechtenstein, in sicer na obrobju dunajskega gozda. Nastal je na temeljih romanskega gradu iz leta 1130. Grad ni zgolj muzej, ampak predvsem sprehod skozi 900 let zgodovine rodbine Liechtenstein. Seveda pa boste v gradu našli tudi vse, kar v takšen objekt spada – od srednjeveškega orožja in oklepov do drugih stvari, s katero se ponaša hiša princa Liechtensteinskega. Za nameček pa dvorec ponuja enega najlepših pogledov na Dunaj.

S pogledom na Dunaj z dvorca Liechtenstein tudi zaključujemo predzadnji del in napovedujemo nekoliko bolj eksotičen zaključek tega potopisa po koroni z obiskom beloruske prestolnice, kamor sem se odpravil skozi Varšavo.

Sorodni članki

Rezervirajte oglede, zanimivosti in znamenitosti 10% ceneje

Prijava