Odkar potujeva, sva se vedno posluževala prenočevanja v hostlih. Razloga sta bila nizka cena ter druženje z ostalimi popotniki. Zadnja leta sva postala zvesta uporabnika hostlov iz verige Hostelling International, saj poleg prej omenjenih prednosti hostlov zagotavljajo visok nivo nastanitve, so čisti, urejeni in hkrati promovirajo trajnostni turizem. Najina nedavna izkušnja s hostlom HI Niagara Falls v Kanadi pa je presegla vsa pričakovanja.
Da boste bolje razumeli najino navdušenje, je treba razložiti nekaj ozadja. Bila je pomlad 2018 in midva sva se odločila, da greva za prvomajske počitnice na Jamajko. Želela sva si malo oddiha na lepih plažah, kopanja v turkiznem morju ter seveda doživeti čim več zanimivih stvari. Otok je izredno zanimiv in plaže so zelo lepe. Naju je pa ves čas potovanja žalostilo, da je narava na Jamajki tako onesnažena. Smeti ležijo povsod in to očitno nikogar ne moti. Še več, domačini tudi sami mečejo odpadke npr. skozi okno, ko se vozijo skozi gozd oz. puščajo ostanke hrane in embalažo kar na plaži. Najhujši prizor sva doživela ob obisku najbolj vzhodne točke Jamajke, svetilnika Morant Point. Tam sva videla kilometer dolgo peščeno plažo, ki bi bila zelo lepa, če le ne bi bila popolnoma prekrita s plastiko. Prej si problema onesnaževanja oceanov s plastiko nisva ravno predstavljala in ga jemala resno, ko pa sva videla to plažo, pa sva problem zares dojela.
Na poti domov z Jamajke sva imela v Torontu, v Kanadi daljši prestop in izkoristila sva ga za izlet do bližnjih Niagarskih slapov, kjer sva rezervirala nastanitev v hostlu HI Niagara Falls. Že sama vožnja iz Toronta do Niagarskih slapov naju je navdušila: kako čista je Kanada! Hostel pa je dal temu navdušenju še piko na i. Vse je bilo urejeno, čisto in na vsakem koraku se je videlo, kako zelo se trudijo, da bi imel hostel oz. turizem čim manjši vpliv na naravo. Popolno nasprotje s stanjem na Jamajki, ki naju je tako razočaralo. V hostlu HI Niagara Falls, je trud za trajnostni turizem opazen res povsod. Smeti se strogo ločujejo in reciklirajo. Pravzaprav navadnih, mešanih odpadkov skorajda nimajo, so pa povsod zabojniki za plastiko, papir, steklo in organske odpadke. Napisi o varčni porabi energije obiskovalca na vsakem koraku opozarjajo, da naj bo preudaren. Ponujajo in spodbujajo uporabo koles namesto avtobusov ali avtomobilov za vožnjo na krajše razdalje. Prav tako z veseljem povedo, da imajo pitno vodo kar v pipah in te spodbudijo, da si jo natočiš v svojo steklenico za večkratno uporabo.
Druga stvar, ki sva jo v hostlu opazila, pa je velika prednost biti član Hosteling International. Za imetnike članskih izkaznic je nastanitev v hostlu cenejša, zajtrk je vključen v ceno, poleg tega pa dobiš popust pri izposoji koles v hostlu in še mnoge druge ugodnosti in aktivnosti, ki jih hostel ponuja, bi lahko izkoristila, če bi le dlje časa ostala pri Niagarskih slapovih.
Po tem, ko sva se v hostlu dobro naspala, se pogrela pod toplim tušem in se najedla odličnega zajtrka, se je za naju začel še ogled glavne atrakcije v bližini: Niagarskih slapov. Za tiste, ki ne veste: to so slapovi na reki Niagara, ki se tukaj, na kanadsko-ameriški meji preliva preko tektonske prelomnice, nato pa teče dalje proti Torontu skozi kanjon, ki ga je izkopala. Slapovi so fascinantni in mogočni, zagotovo pa je vredno tudi še naprej slediti reki in si ogledati prej omenjeni kanjon. V bližini je tudi vinorodna pokrajina, od koder izvira icewine (vino, narejeno iz zmrznjenih grozdnih jagod), številne vinarne pa ponujajo poskušino vina. Vse to je dovolj blizu, da se tja lahko odpravite s kolesom, ki si ga sposodite v hostlu. Midva sva se morala vrniti nazaj na letališče v Toronto in ujeti letalo za domov, zato sva ta izlet naredila kar z avtomobilom (ja, vem, nisva se ravno najbolj izkazala na področju ne-onesnaževanja okolja).
Po sicer lepi in zanimivi, vendar pa tudi zelo onesnaženi Jamajki, je bil najin izlet do Niagarskih slapov pravi balzam za dušo. Navdušenje zaposlenih v hostlu, ko razlagajo, na kakšne načine vse skrbijo za okolje, pa je dal tudi nama zagon za bolj premišljeno uporabo plastike, bolj pridno ločevanje odpadkov in za večjo ozaveščenost, kakšen vpliv imava na naravo in okolje okoli sebe.