New Orleans, znan tudi kot »the Big Easy« zvezne države Louisiane, se ne more primerjati z nobenim drugim ameriškim mestom. Zahvaljujoč svoji mešanici francoskih, španskih, afriških in karibskih korenin, ti ponuja edinstveno in nepozabno izkušnjo. Verjetno obstaja milijon razlogov za obisk New Orleansa. V članku si jih poglej pet, ki so zame osebno najbolj prepričljivi.
S kuhinjo svetovnega kova, ki izraža bogato in eklektično zgodovino mesta, se New Orleans uvršča med kulinarične prestolnice ZDA. Ena izmed jedi, ki jih moraš poskusiti, je »gumbo«, obara z okro, piščancem, klobaso ali morskimi sadeži, ki je postrežena na rižu. Še ena specialiteta, ki pride ob rižu, se imenuje »étoufée«, bogata kreolska jed s podušenim potočnim rakom ali kozicami v obari. Ko se naveličaš riža in obar pa lahko zagrabiš en »po’boy«, louisiansko različico podolgovatega sendviča z mesom ali rakci, obloženega z zeleno solato, paradižnikom, vloženimi kumarami in majonezo ter postreženega med dvema polovicama hrustljave francoske bagete. Pravijo, da so prve takšne sendviče jedli siromašni delavci , ki so v dvajsetih letih 20. stoletja stavkali. Od tod je sendvič dobil svoje ime, saj je »po’boy« okrajšava za »poor boy« oz. 'revni poba'. Če pa si bolj za sladko, si lahko privoščiš »beignets«, ki so podobni slovenskim miškam, le da so ti v New Orleansu čisto prekriti s sladkorjem v prahu. Najboljše »beignets« najdeš v Café du Monde ali v Café Beignet.
Jazz je rojen v New Orleansu. Kot veliko drugih imenitnih stvari v mestu je tudi jazz mešanica različnih glasbenih žanrov: od ragtimea, bluesa in evropske klasične glasbe do afriških in kubanskih ritmov. Nekateri pravijo, da se je jazz razvil iz bobnanja, ki je bilo del obredov vuduja na trgu Congo Square pred secesijsko vojno. Veliko zgodnjih jazz glasbenikov je igralo v barih in bordelih rdeče četrti Storyville v New Orleansu. Eden takšnih je Buddy Bolden, oče jazza, kot tudi znani trobentist Louis Armstrong. Danes so v mestu številne dvorane, ki organizirajo intimne in cenovno dostopne koncerte najrazličnejših glasbenih zvrsti. Tudi če ti jazz ni najbolj pri srcu, boš v New Orleansu zagotovo našel nekaj, kar te bo spodbudilo k plesanju.
New Orleans je lahko strašljiv kraj. Sem so zasužnjeni prebivalci zahodne Afrike prinesli svoja verovanja in jih združili z običaji lokalne katoliške skupnosti. Iz tega se je razvil vudu, vera o povezavi med naravo, duhovi in predniki. Vudu je postal priljubljen v 18. stoletju po uporu sužnjev v Karibih, ko je veliko plantažnikov bežalo s Haitija v New Orleans in s sabo prineslo svoje sužnje in njihovo vero – vudu. V tem obdobju je bilo med vuduisti veliko pomembnih duhovnih in političnih osebnosti, kot recimo Marie Laveau, znamenita kraljica vuduja. Njen grob lahko obiščeš na pokopališču St. Luis št. 1. Da bi izvedel več o tem verovanju, lahko obiščeš vudu muzej, se udeležiš vudu mestne ture ali se ustaviš v eni izmed mnogih vudu trgovin, kjer prodajajo vse od vudu lutk, napojev in talismanov.
New Orleans, znan kot mesto luninega krajca, ponuja živahno nočno življenje. Francoska četrt ali »the French district« je polna barov, koncertnih dvoran in ponočnjakov, ki hitijo z ene zabave na drugo ter s sabo nosijo koktejle »za na pot« – da, New Orleans je eno redkih mest v ZDA, kjer lahko alkoholne pijače uživaš kar sredi ulice. Zaradi svoje pomembnosti pri razvoju glasbe se v New Orleansu skoraj vedno odvija nek festival. Najpopularnejši je Mardi Gras, ki nastopi vsako leto na začetku marca ob pustnem torku ter traja dva tedna. Pustno rajanje vključuje barvite parade, ekstravagantne maske, sijoče bisere, celonočne zabave in vsesplošno festivalsko vzdušje.
New Orleans je mesto bogate zgodovine in multikulturne dediščine, kar se opazi v raznolikih arhitekturnih slogih. Mesto so leta 1718 ustanovili Francozi in tako se je razvilo iz starega mestnega trga – »the Vieux Carré« – v francosko četrt – »the French Quarter«, ki je danes središče mestnega dogajanja. Tam lahko občuduješ slikovite kreolske domove in barvite mestne hiše, okrašene z železnimi in lesenimi konstrukcijami, ki dajejo mestu romantičen pridih. V predmestju in četrti »Garden District« se nahajajo urbane verzije francoskih kolonialnih plantaž s terasami in stebri, ki se raztezajo ob sprednjem delu hiše. Poleg zgodovinskega šarma ima New Orleans tudi veliko primerov sodobne in modernistične arhitekture.
Povezava za Hostel HI TUKAJ.