Rezervirajte hostel pri nas ter se izognite višji ceni zaradi provizij posrednikov.

Norveški fjordi zahodnega skandinavskega polotoka

Poslušajte zvočni odlomek

Tri največja mesta norveške kraljevine

Kraljevina Norveška obsega 385.203 kvadratne kilometre površine zahodnega dela skandinavskega polotoka in vključuje 1190 fjordov s 25.148 kilometrov dolgim obalnim pasom vodne površine Norveškega in Severnega morja. Norveški fjordi so nastali, ko je ledenik preoblikoval rečno dolino in morje preplavilo dolge, ozke vtoke s pobočji ali pečinami ter ustvarilo morski zaliv s podmorskim pragom ob ustju. Prvi zapisi norveškega ljudstva segajo v 8. stoletje in z letom 872 opredeljujejo norveško kraljestvo, kasneje združeno z drugimi narodi v Kalmarsko unijo. Tokrat vam s člankom, ki vsebuje koristne popotniške nasvete, svetujemo o kulturnih in naravnih znamenitostih norveških fjordov in najprivlačnejših destinacijah mest na Norveškem.

Vsebina

Oslo je prestolnica Norveške, ki se nahaja na območju slikovitega fjorda. S svojo zgodovino in kot najstarejše glavno mesto Skandinavije predstavlja odlično popotniško izhodišče za popotovanje po fjordu Oslo. Ogled te naravne znamenitosti lahko doživite s ponudbo Oslo: Sightseeing Cruise through Oslo’s Fjords, s čimer pridobite vpogled v odkrivanje mesta z morja, kakor so ga nekdaj odkrivali tudi Vikingi. Prestolnica Norveške je bogata s kulturnimi znamenitostmi, ki mestu dajejo svojevrsten pomen. V narodnem muzeju (Nasjonalmuseet) so na ogled slikarska dela norveških slikarjev, kot so na primer Edvard Munch, Christian Krohg, Gustav Wentzel in drugi.

Bergen je pred devetnajstim stoletjem bil prvo največje mesto na Norveškem, nato pa postal drugo največje mesto v državi. Leta 1070 je mesto s takratnim imenom Bjørgvin na obali zaliva ustanovil kralj Olav Kyrre. Poznano je po številnih kulturnih znamenitostih in dobro zasnovani mestni infrastrukturi. S ponudbo Bergen: Osterfjord, Mostraumen and Waterfall Cruise spoznajte tamkajšnjo pokrajino, 27 kilometrov dolgo pot po fjordu Oslo. Temperature v poletnih mesecih se gibajo med dvanajst in osemnajst stopinj Celzija, zato se je dobro pripraviti na hladnejše ozračje, ki je značilno za okolico Bergna na severu fjorda Sogne in jugu fjorda Hardanger.

02_Norveski_fjordi_-_Norwegian_fjords_-_Trondheim_-_Photo_by_Prometheus_Design_on_Pexels.jpg

Trondheim se nahaja na južnem delu obale Trondheimskega fjorda in je tretje največje mesto na Norveškem. Od leta 997 pa vse do leta 1217 je delovalo kot glavno mesto Norveške in imelo pomembno vlogo pri trgovanju z dobrinami. Mesto je mogoče raziskati s pomočjo domačina, ki s ponudbo Trondheim Like a Local: Customized Private Tour predstavi njegovo zgodovino in življenje v njem. Skozi leto se v Trondheimu zvrsti veliko festivalov in praznikov, zaradi česar je mesto poznano kot prestolnica kulture. Najznačilnejši državni praznik, ki ga Norvežani praznujejo konec julija, je dan svetega Olafa, s čimer obeležujejo spomin na kralja Olafa in krščanstvo.

Fjord Sogne, fjord Hardanger in Unescova dediščina

Naravna dediščina Norveške s fjordi vabi popotnike v času poletnih in zimskih dni, ko je od septembra do aprila možno opazovati severni sij (auroro borealis) in od maja do avgusta doživeti neskončen dan, ko sonce ponekod sploh ne zaide. Ravno tako je v času poletne sezone od maja do septembra na voljo opazovanje enega največjih sesalcev na svetu – kita grbavca – in kita ubijalca ali orke. Razburkano morje se v notranjosti fjordov umiri in v tišini neokrnjene narave prikazuje obliko morskih zalivov, ki jih je skozi tisočletja oblikoval ledenik. Pomen besede fjord razumemo kot pot, kjer preidemo zaliv. Med drugim se je besedo fjord povezovalo z besedama potovanje in trajekt.

03_Norveski_fjordi_-_Norwegian_fjords_-_Sognefjord_-_Photo_by_Leon_Lnsetteig_on_Unsplash.jpg

Najdaljši med norveškimi fjordi je fjord Sogne, ki meri 205 kilometrov v dolžino, 1300 metrov v globino, 2000 metrov v višino in 4500 metrov v širino. Za Norvežane predstavlja pomembno stičišče trgovine, kulture in turizma. Poti v dolini fjorda Sogne so primerne za kolesarjenje, obenem pa se lahko športna aktivnost nadaljuje z različnimi vodnimi športi, ki jih kot storitev omogočajo ponudniki v okolici fjorda. Podnebje dobro vpliva na razvoj sadja, kot so jabolka, jagode, maline in češnje. Tako nastanejo odlični sadni sokovi, ki se priležejo k domačemu norveškemu kozjemu siru in sušenemu mesu. Za ljubitelje piva je poskrbljeno z dvema lokalnima proizvodoma, in sicer z butičnim pivom in jabolčnikom.

Drugi najdaljši med norveškimi fjordi je fjord Hardanger. Ta meri 179 kilometrov v dolžino, 860 metrov v globino in dva do deset kilometrov v širino. Navdušenci nad zimskimi športi lahko izkusijo priložnost tudi v poletnih mesecih v FONNA Glacier Ski Resort, smučarskem središču na Norveškem, kjer se poletna sezona smučanja prične maja. Pokrajina fjorda Hardanger velja za najlepšo norveško pokrajino sadovnjakov, kjer gojijo jabolka, iz katerih pridelujejo Nordic Champagne. Ob poteh jabolčnika lokalni pridelovalci pridelujejo marmelado iz domačega sadja, jabolčni sok, jabolčnik, sladoled in jagnjetino. Podjetje z najboljšim jabolčnikom je Aga Sideri.

04_Norveski_fjordi_-_Norwegian_fjords_-_Hardangerfjord_-_Photo_by_Till_Daling_on_Unsplash.jpg

Organizacija Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organisation) ali Unesco je leta 2005 prepoznala del zahodnonorveških fjordov kot okolje naravne dediščine svetovnega pomena. V 20. stoletju, leta 1979, je bila na seznam kulturne dediščine dodana cerkev Urnes Stave – manjša lesena cerkev iz 12. stoletja, ki se nahaja v vasici Urnes na zahodni obali Norveške v znamenitem fjordu Sogne. Cerkev je zgrajena v značilnem skandinavskem slogu, s čimer združuje vpliv keltske umetnosti, tradicije Vikingov in romanskega sloga.

TOP aktivnosti ob polnočnem soncu

Potovanje v del Norveške, kjer se življenje odvija nad severnim tečajnikom in kjer v zimskem času prevladujejo temačni dnevi, v poletnih dneh pa polnočno soncem, lahko doživimo kot zimsko in poletno smučarsko sezono ali kot doživetje z vodnimi športi na čudovitih norveških plažah in umirjenih zalivih fjordov. Polnočno križarjenje je nenavadna izkušnja, ki jo lahko obiskovalec Norveške doživi v mestu Tromsø, arktični prestolnici, kjer sonce v poletnih mesecih sploh ne zaide. Tromsø je prejel oznako trajnostne destinacije, ki zmanjšuje negativen vpliv turizma. Križarjenje ob polnočnem soncu lahko izkusite tudi v fjordu Troll na Lofotih in v okrožju Vesterålen.

05_Norveski_fjordi_-_Norwegian_fjords_-_Tromo_-_Photo_by_Georgios_Kournoutis_on_Pexels.jpg

Pohodništvo, ribolov in vožnja s kajakom so tri TOP aktivnosti norveške poletne sezone. Destinacije polnočnega pohodništva so pokrajina Korgen, Honningsvåg, Harstad, Narvik in Hammerfest. Polnočni ribolov se odvija na lokacijah Andenes, Bleik, Lovund, Sortland in Svolvaer. Polnočna vožnja s kajakom pa v Harstadu, Vegi in Sortlandu. TOP destinacija za opazovanje polnočnega sonca je gotovo lokacija severnega rta na Norveškem – Nordkappa, ki je najsevernejši rt v Evropi. Odlična ideja za potovanje v poletnih mesecih, kjer sonce tako kot v mestu Tromsø ne zaide, je otok Sommarøy. Tako na Norveškem s soncem dan postane večen.

Sorodni članki

Rezervirajte oglede, zanimivosti in znamenitosti 10% ceneje

Prijava