Rezervirajte hostel pri nas ter se izognite višji ceni zaradi provizij posrednikov.

Zgled medkulturne strpnosti na stičišču Azije, Afrike in Evrope – 2. del

Poslušajte zvočni odlomek
1. del2. del3. del

Brez zanimive okolice Amana najbrž ne bi niti obiskali

Za razliko od digitalnega potepanja po Jordaniji, ki ga je jordanska turistična organizacija vzorno uredila na spletni strani www.visitjordanfromhome.com/en, je bil prihod na letališče v prestolnici Aman resničen. Prvi prizor, za katerega upam, da bo v času prebiranja članka le bled spomin, je bila neskončna vrsta majhnih kabin za jemanje brisov, ki jih pošljejo v laboratorij, na podlagi izvida pa tvoja QR-koda zaživi ali pa prejmeš povabilo v karanteno. »Pobrisanega« in v nestrpnem pričakovanju rezultata testa te pričaka policist, ki preveri veljavnost kartice Jordan Pass in potni list opremi z vizumom. A tu se vstopni postopek še ne konča. Z vizumom v potnem listu se je treba napotiti do naslednjega policista, ki po pogovoru potni list opremi še z vstopnim žigom, na drugi strani njegove kabine na letališču pa te pričaka še tretji policist, ki preveri, ali imaš v potnem listu res vizum in vstopni žig.

Vsebina

Temeljito preverjen in testiran se s potnim listom, polnim QR- in črtnih kod ter označb v arabskih črkah in številkah, odpravim po avto in do Hašemitskega trga, ki se razteza pod citadelo ob rimskem gledališču oziroma amfiteatru. Območje od Hašemitskega trga do muzeja Jordanije predstavlja mestno središče, kjer najdemo na desetine restavracij, trgovin, bazarjev in obrtnikov vseh vrst.

Zaradi omejenega časa v Amanu sem se odločil le še za obisk ogromnega javnega parka, kjer se med drugim nahajajo kulturna vas, mošeja Kralja Huseina, muzej preroka Mohameda, otroški muzej Jordanije in muzej kraljevih vozil. Slednjega sem tudi obiskal in priznati moram, da gre za eno najprestižnejših zbirk luksuznih vozil, kar sem jih kdaj koli videl.

Vsem naštetim doživetjem navkljub pa je nujno poudariti, da Aman ne more biti cilj potovanja, ampak kvečjemu odlično izhodišče za raziskovanje zgodovinskih znamenitosti, predvsem severno in zahodno od prestolnice.

Džeraš, Madaba in As-Salt

Če bi se morali odločiti zgolj za tri mesta, ki bi jih obiskali med bivanjem v Amanu, je to najboljši izbor. Mesta se med seboj povsem razlikujejo, in če je v Džerašu staro rimsko mesto tisto, zaradi česar smo prišli, bogata krščanska zgodovina in mozaiki pa razlog za obisk Madabe, je v As-Saltu celotni utrip mesta takšen, da ga je, iz razlogov, ki jih bom predstavil nekoliko pozneje, UNESCO uvrstil na seznam svetovne dediščine kot mesto strpnosti in civiliziranega gostoljubja.

Potovanje_po_Jordaniji_-_Travelling_around_Jordan_3.JPG

Džeraš

Pa začnimo z Džerašem, ki leži na ravnini med gozdnatimi griči in rodovitnimi kotanjami in ga po priljubljenosti uvrščajo takoj za Petro, saj gre za eno najbolje ohranjenih rimskih mest in hkrati mesto, ki je neprekinjeno obljudeno že 6500 let. Leta 63 pred našim štetjem ga je osvojil general Pompej, pod rimsko oblastjo in imenom Gerasa pa je doživel svoje zlato obdobje in kmalu postal eno izmed desetih velikih rimskih mest. Danes lahko vzorno urejene ostanke rimskega mesta seveda obiščemo, vstopnina pa je vključena v Jordan Pass. Za popolno doživetje, ogled gledališč, svetišč, term, hipodroma in še česa boste potrebovali najmanj dve uri, prijazni prodajalci spominkov pa vam bodo pokazali tudi najbolj fotogenične točke in par uporabnih trikov, kako ustvariti kar najboljše fotografije.

Za razliko od Džeraša, kjer se s starim rimskim mestom vse začne in konča, pa je As-Salt mesto, kjer je obisk omejen le z našim časom, saj te dobesedno posrka vase.

Potovanje_po_Jordaniji_-_Travelling_around_Jordan_7.JPG

As-Salt

Mesto As-Salt, zgrajeno na treh gričih v visokogorju Balqa v zahodni osrednji Jordaniji, je bilo pomembna trgovska povezava med vzhodno puščavo in zahodom. V zadnjih 60 letih osmanskega obdobja je regija uspevala zaradi prihoda in naselitve trgovcev iz Nablusa, Sirije in Libanona. Ta blaginja je pritegnila izkušene obrtnike iz različnih delov regije, ki so skromno podeželsko naselje spremenili v uspešno mesto s približno 650 pomembnimi zgodovinskimi zgradbami, kjer lokalne značilnosti povezujejo art nouveau in neokolonialni slog. Za skladen razvoj mesta je nujno omeniti sožitje med kristjani in muslimani, kar najbolj dokazujejo gostišča, poznana kot dawaween, in sistem javnega dobrega, poznan pod imenom Takaful Ijtimai’. Prav to sožitje je botrovalo vpisu mesta na Unescov seznam svetovne dediščine. A čeprav je mestni utrip tisti, zaradi katerega ste prišli v As-Salt, je vseeno treba omeniti tiste znamenitosti, ki si jih je vredno ogledati.

Dediščinske hiše oziroma »Heritage Houses« so trenutno v postopku pridobivanja statusa Unescove svetovne dediščine, saj gre za edinstven arhitekturni slog, ki ga lahko vidite le tukaj, in odražajo harmoničen duh mesta. Ta duh boste zaznali tudi na ulici Al Hammam in še posebej v pravoslavni cerkvi Al-khader iz 17. stoletja, ki jo obiskujejo tako kristjani kot tudi muslimani. Seveda je v mestu še več cerkva in mošej, med slednjimi pa priporočam obisk svetišča preroka Jozueta (Joshua) ter velike in male mošeje. Med muzeji pa želim izpostaviti predvsem muzej folklore, ki ga je obvezno obiskati, ter arheološki muzej.

Čeprav je v okolici Amana še ogromno zanimivih mest, ki so vredna ogleda (Irbid, Ajlun, Iraq Al-Amir, Umm Qays, Quseir Amra, Umm Ar-Rasas …), in med njimi tudi takšna, ki so na Unescovem seznamu svetovne dediščine, se na kratko posvetimo še Madabi.

Potovanje_po_Jordaniji_-_Travelling_around_Jordan_1.JPG

Madaba

Madaba leži kakšnih 35 kilometrov južno od Amana in je po mojem izboru tretje mesto, ki ga svetujem obiskati med bivanjem v prestolnici. Od vašega časa pa je seveda odvisno, kaj vse boste poleg teh treh mest še obiskali.

Razlog, da sem Madabo uvrstil med »tri naj« mesta v okolici Amana, je ta, da je izrazito krščansko mesto in da skoraj pozabimo, da se nahajamo v Hašemitski kraljevini Jordaniji. Med glavne znamenitosti sodijo ruševine Umm ar-Rasas v neposredni bližini Madabe, ki so na Unescovem seznamu svetovne dediščine, v mestu pa lahko v številnih cerkvah občudujemo mozaike, po katerih Madaba tudi slovi. Med najlepšimi mozaiki so tisti, ki jih lahko vidimo v grški cerkvi Sv. Jurija, v arheološkem parku in Cerkvi Apostolov. A ker verjetno ne boste imeli tega potopisa pri roki, vam kot prvi postanek svetujem center za obiskovalce Madaba Visitors Center, kjer vas bodo v besedi in sliki popeljali skozi zgodovino mesta in okolice ter opremili z ustreznimi zemljevidi, odpiralnimi časi in ostalimi nasveti, brez katerih bi po nepotrebnem izgubljali čas in energijo.

Odločitev o tem, koliko dni boste ostali v okolici Amana, boste seveda sprejeli sami, moja naloga pa je, da vam predstavim še drugi del Jordanije, vključno s Petro, največjo turistično znamenitostjo, Mrtvim morjem, Akabo ob Rdečem morju ter dolino in puščavo Wadi Rum v naslednjem in tudi sklepnem delu te trilogije potepanja po Jordaniji.

Sorodni članki

Rezervirajte oglede, zanimivosti in znamenitosti

Prijava