Rezervirajte hostel pri nas ter se izognite višji ceni zaradi provizij posrednikov.

Kjoto, mesto budističnih templjev in šintoističnih svetišč

Preko 1000 let prestolnice Kjoto

Prav gotovo ena najstarejših občin na Japonskem, kot tudi prva prestolnica Japonske Kjoto, je bila ustanovljena leta 794 z imenom Heian-kjō, kar pomeni prestolnica miru in tišine. Mesto z 1,45 milijona prebivalcev se nahaja na otoku Honšu v metropolitanskem okrožju Keihanšin, katere del sta tudi mesti Osaka in Kobe. Turistično atraktivna destinacija je kot glavno mesto Japonske delovala preko 1000 let, ravno zato se imenuje Kjoto ali v prevodu cesarska prestolnica. V drugi polovici 19. stoletja status prestolnice pridobi Tokio ali vzhodna prestolnica, ki je hkrati največja prestolnica na svetu. Deveto največje mesto Japonske – Kjoto, z drugim imenom »mesto 10.000 svetišč« prav zaradi bogate zgodovine, lepih palač, templjev in svetišč na leto obišče okrog 71.3 milijona turistov. Kaj vse še drugega ponuja mesto z zgodovinskimi zgradbami in tradicionalno arhitekturo, ki je središče duhovnega sveta na Japonskem, spoznaš s popotniškimi nasveti za Kjoto.

Vsebina

Pred ustanovitvijo mesta in začetkom obdobja Heian proti koncu 8. stoletja, s katerim Japonska beleži nastanek literarne umetnosti, poezije in literature, so na območju današnjega mesta najdene prve sledi civilizacije človeške zgodovine že v prazgodovinskem obdobju paleolitiku. Območje Kjota v 6. stoletju naseli klan Hata, ki mu je leta 711 posvečeno svetišče Fušimi Inari-taiša. Z obdobjem zgodnje Japonske je ustanovljena cesarska prestolnica, za časa katere je postavljenih približno 1660 budističnih templjev in 400 šintoističnih svetišč. Najstarejši budistični tempelj Kennin-dži iz leta 1202 in najstarejše šintoistično svetišče Šimogamo, zgrajeno v letu 678, začetek zgodovine Kjota opredeljuje z japonskim verstvom, ki časti naravne sile in duhove prednikov. Ustanovitev cesarske prestolnice Heian-kjō se tako prične s 50. japonskim cesarjem Kanmujem.

Okrožja z ulicami po celem mestu

Kjoto je razdeljen na pet glavnih okrožij: centralno, zahodno Arašijama, vzhodno Higašijama, severno in južno okrožje ter enajst območij v Kjoto prefekturi. Celotno mesto s petimi okrožji povezujejo manjša okrožja z ulicami, kjer so odprte številne trgovine, restavracije in bari. Načrt za Kjoto je nastal z začetkom cesarske prestolnice Heian-kjō po kitajskem modelu mesta Čangan, ki je bilo v obdobju kitajske dinastije Tang eno največjih mest na svetu. Dandanes je Kjoto sodobno urbano mestno središče s tradicionalno japonsko arhitekturo zgrajeno v arhitektonskem slogu šoin-zukuri. Tipske stavbe v tradicionalnem slogu so rezidenčni dvorci in družinske hiše narejene iz lesa z nekoliko dvignjenimi tlemi tatami. Zgodovinsko najbolj opredeljeno okrožje v Kjotu, kjer je postavljeno veliko število templjev, zaščitenih z dogovorom UNESCO, je Higašijama okrožje, ustanovljeno kot eno izmed enajstih območij Kjota med reko Kamo in gorovjem Higašijama.

02_Nasveti_za_potovanje_v_Kjoto_-_Tips_for_traveling_to_Kyoto_-_Envato.jpg

Središče mesta s Kawaramači okrožjem in Kjoto-Kawaramači železniško postajo le 150 metrov stran ponuja 400 let staro tržnico Nišiki. Pokrita tržnica poznana tudi kot kjotska kuhinja sestavlja več kot 100 stojnic in trgovin, ki so razporejene po ozki ulici v zaprtem hodniku. Ob reki Kamo so na voljo različne četrti, v katerih se dogaja nočno življenje, kot na primer v okrožju Gion in ulicah Pontočo ter Kijamači. Okrožje Gion je osrednje okrožje gejš, v katerem so zgrajene tradicionalne japonske hiše mačije in čajne hiše očaje, v katerih goste zabavata gejša Geiko in njena vajenka Maiko. Na ulici Pontočo so odprte restavracije – jakitori s hitro japonsko hrano in druge restavracije, kjer pripravljajo tradicionalno in moderno japonsko kuhinjo, medtem ko so na ulici Kijamači, urejena drevesa japonske češnje, ki cvetijo od marca do aprila.

Zgodovinski pohod do japonskih znamenitosti

Imperial palača je nastala v začetku 17. stoletja za rezidenco upokojenega cesarja Gomizuna in je od takrat naprej bila dom za vse upokojene cesarje na Japonskem. Po uničenju v drugi polovici 19. stoletja so palačo rekonstruirali z ohranjenimi čajnimi hišami na vrtu. Palača je postavljena v enem izmed območij prefekture Kjota – Kamigjōku, v narodnem parku Kjoto Gojen. Arhitektura palače je sestavljena iz dvorane za slovesnosti, cesarjeve rezidence, sodne sobe, knjižnice in drugih rezidenc.

03_Nasveti_za_potovanje_v_Kjoto_-_Tips_for_traveling_to_Kyoto_-_Envato.jpg

Nidžo grad in Ninomaru palača je kompleks več različnih stavb, ki ga je leta 1603 pričel graditi vrhovni poveljnik ali šōgun Tokugawa lejasu. Notranjost prvega obzidja gradu Nidžo obsega ostaline palače Honmaru, kjer so zasnovani štirje prostori za bivanje, dočim sta v drugem obzidju, kjer je ohranjena palača Ninomaru, zasnovani rezidenca in pisarna šōguna za potrebe njegovih obiskov v Kjotu. Preden so kompleks gradu odprli za širšo javnost je služil kot cesarska palača.

Ninna-dži tempelj je dal ustanoviti cesar Kōkō, da bi poudaril budistično prakso z eno največjih budističnih verskih ločin Šingon v območju Ukjō-ku na zahodu Kjota. Budistični tempelj je nastal leta 888 v obdobju Heian-kjō, v času vladavine cesarja Uda, ki je tempelj preimenoval iz Nišijama Gogandži v Ninna-dži tempelj po obdobju vladavine predhodnega japonskega cesarja Kōka. Preko stoletij delovanja templja ali palače Omuro je kot glavni duhovnik služil član cesarske družine.

Jušō-in tempelj je skriti zen tempelj, ki je nastal kot del kompleksa z glavnim templjem Mjošindži, celota katerega je 50 manjših templjev. Mjošindži tempelj je bil iz cesarske vile ustanovljen v prvi polovici 14. stoletja. Manjši zen budistični tempelj Jušō-in je leta 1599 zgradil japonski samuraj Išida Mitsunari za svojega očeta Išida Masatsuga. Okolico družinskega templja z vrtom je oblikoval japonski slikar Kanō Eitoku, katere izgled z okrasnimi kamni in drevesi je ostal enak vse do danes.

04_Nasveti_za_potovanje_v_Kjoto_-_Tips_for_traveling_to_Kyoto_-_Envato.jpg

Kinkaku-dži ali zlati tempelj, uradno imenovan tudi Rokuon-dži, je dvonadstropni tempelj, ki je v prvem in drugem nadstropju popolnoma prekrit z zlatimi lističi. Njegov nastanek se beleži z letom 1397, ko stavbo kupi tretji šōgun, Ašikaga Jošimitsu ter jo po smrti prepusti svojemu sinu z namenom, da jo preuredi v budistični tempelj. Stavba je zgrajena v dveh različnih arhitektonskih slogih. Prvo nadstropje je zasnovano v slogu šinden-zukuri, drugo nadstropje pa v buke-zukuri.

Fušimi Inari-taiša svetišče sta približno pet kilometrov dolgi stezi z manjšimi svetišči in torii vrati, preko katerih vodita tri ure dolgi poti do glavnega svetišča na goro Inari. Svetišče je med drugim posvečeno šintoistični boginji riža Inari, ravno zato obiskovalci prihajajo moliti v svetišče za dobro letino in uspeh svojih podjetij. Vsako leto ob svetišču organizirajo različne festivale, s katerimi so prikazane značilnosti letnih časov in obujanje zgodovine Kjota, prve prestolnice na Japonskem.

Tenrju-dži tempelj je v letu 1339 postavil šōgun Ašikaga Takaudži v spomin na umrlega cesarja Go-Daigoja. Zgradba je glavni tempelj budistične verske ločine Rinzai, ki časti razsvetljenega učitelja in duhovnega vodnika Sidhartho Gautamo. Tempelj stoji v Ukjō-ku območju v zahodnem Saga Arašijama okrožju ob ribniku Sōgen z urejenim vrtom, ki ga je zasnoval Rinzai budistični menih in učitelj Musō Soseki. Ribnik je ime dobil po napisu na kamnu iz ribnika pri urejanju blatnega dna.

05_Nasveti_za_potovanje_v_Kjoto_-_Tips_for_traveling_to_Kyoto_-_Envato.jpg

Potovalni itinerar za kjotsko doživetje

Snovanje itinerarja za potovanje v japonsko mesto Kjoto je veliko lažje, če se pripraviš na vse, kar te lahko čaka na otoku. Priprave na potovanje prinašajo obilo možnosti po izbiri različnih ponudnikov, ki so za celotno organizacijo potovalnega itinerarja poglavitne. Pri tem je pomembna izbira najboljših ponudnikov, s katerimi je tvoj ogljični odtis količine izpusta toplogrednih plinov izražen trajnostno. Svoj itinerar lahko oblikuješ tudi z našo pomočjo, izkušnjami popotniških novinarjev ter svetovnih popotnikov, preko katerih pridobiš zanimive iztočnice za tvoje potovanje. Druge dežele ti približamo z oddajami popotniškega snepa, v katerih gostimo samostojne popotnike, v paru ali družinske člane, ki po svetu potujejo, zato da bi raziskali najlepše pokrajine našega planeta. Vabimo te k branju popotniškega intervjuja s popotnico Uršo – S hitrim vlakom po Japonski, kjer nam Nina Jelovšek predstavi Uršino potovanje na Japonsko ter v mesto Kjoto. 

Izbirati je mogoče tudi med ponudbo mednarodnih ugodnosti, s katerimi prihraniš pri rezervaciji HI nastanitve ter prenekaterih drugih organizacijskih možnostih tvoje potovalne dogodivščine. Predlagamo ti rezervacijo v HI Utano Youth Hostlu, nastanitvi, zgrajeni v tradicionalnem japonskem arhitektonskem slogu. Od Hostelling International hostla boš nemudoma dostopal do svetovnih kulturnih znamenitosti, kot so templji Kinkaku-dži, Rjōan-dži in Tenrju-dži. Pridruži se spletni skupini Poceni potuj in se izobražuj ter deli svoje izkušnje s potovanj. Skupina spodbuja izobraževanje in trajnostno potovanje. Priključiš se lahko tudi k naši veliki novinarski družini in postaneš popotniški novinar ter spodbujaš bralce k okoljevarstvenemu načinu življenja in trajnostnemu potovanju. Tvoj potovalni itinerar načrtuj s turističnim vodnikom Kjoto, v katerem boš našel koristne praktične nasvete za raziskovanje mestnih okrožij in drugih potovalnih lokacij.

Štiri aktivnosti v središču Kjota

Zakaj v Kjoto in kaj nam sploh lahko ponudi kjotska kulturna raznovrstnost, s katero se prepletata tradicionalni in sodobni svet. Kulturne znamenitosti, udži čaj in umetnost igre povezujejo značaj mesta v enovito preizkušnjo, ki jo je deležen prav vsak popotnik na Japonskem. Kjotski stolp je prva aktivnost, s katero na 100 metrih nad tlemi vidiš mesto in njegovo arhitekturno raznolikost. Najvišja stavba v Kjotu je tudi nakupovalni center s trgovinami. Znamenitost mestne arhitekture in značilnost tradicionalnega načina bivanja se prav gotovo kaže v japonski hiši mačiji, kjer vse od leta 1872 pripravljajo čajanke za tuje goste. Pripravili ti bodo zeleni čaj na japonski način. Tradicionalen način bivanja pa se ne kaže samo z arhitekturo, temveč je viden tudi na ulicah v okrožju Gion, kamor se lahko podaš in doživiš svet gejš. Kot zadnjo aktivnost smo izbrali gledališče GEAR, ki v svojih performansih brez teksta vpleta prvine japonskega tradicionalnega gledališča Kabuki.

06_Nasveti_za_potovanje_v_Kjoto_-_Tips_for_traveling_to_Kyoto_-_Envato.jpg

Ste vedeli?

  • Simbol mesta in celotnega območja Kjota je drevo češnja in japonska cedra, ki so jo uradno izbrali za prvi simbol kjotske prefekture.
  • Ko je v 8. stoletju cesar Kanmu ustanovil mesto ter okolico uredil s templji, vrtovi in mestnimi četrtmi, je Heian-kjō pridobil vzdevek »Hana no Mijako« ali mesto rož.
  • Zeleni čaj udži je razdeljen na tri glavne tipe čajev, in sicer matča, senča in gjokuro čaj.
  • Najstarejša restavracija v Kjotu z imenom Ičimondžija Wasuke obratuje že preko tisoč let, njeno delovanje pa vodi 25. generacija družine, primarne ustanoviteljice dejavnosti.

Sorodni članki

Rezervirajte oglede, zanimivosti in znamenitosti

Prijava