V prvem delu prispevka smo se dotaknili pomembnih odločitev pred začetkom pisanja bloga ter »nakupa« tvoje virtualne zemlje. V naslednjih 5 točkah pa bomo to zemljo »obdelali« ter napisali prve prispevke za tvoj blog.
Pri izbiri »teme« za blog imaš na voljo ogromno število tako brezplačnih kot plačljivih tem, lahko pa si spletno stran oblikuješ tudi po lastni meri (kar sicer zahteva nekoliko več znanja, lahko pa jo zate oblikuje nekdo drug).
Tvoj stil in tema bloga naj odražata vsebino, saj povezana celota naredi lepši prvi vtis. Tako se na primer k hudomušnemu/igrivemu blogu podajo žive barve, lepotni blogi so velikokrat v pastelnih barvah, z modro barvo zagotovo zadeneš, če pišeš o potapljanju … K sreči je dovolj, da samo malce pobrskaš po spletu in najdeš nekaj primernega zase (kjer morda tvoji popravki sploh ne bodo potrebni).
Ja, še preden se lotiš pisanja, te čaka še nekaj tehničnih zadev. Vtičniki so programske komponente, ki dodajo funkcionalnost tvojemu spletnemu kotičku – imajo npr. funkcijo zaščite pred virusi, omogočajo vpogled v statistiko obiska tvoje spletne strani, omogočajo predvajanje videoposnetkov ali ogled slik v obliki galerij, na tvojem blogu prikazujejo ikone za družbena omrežja itd. Na spletu obstaja kup člankov o tem, katere vtičnike je res priporočljivo namestiti.
Še preden se lotiš pisanja prvih prispevkov, ustvari stran, na kateri napišeš nekaj o sebi ter o svojem blogu. Dodaj tudi (na isto ali drugo stran) kontaktne podatke, prav tako pa je pomembno, da imaš na blogu povezavo do strani, kjer je razložena politika zasebnosti in obdelave podatkov (zadeva o piškotkih, ki niso enaki tistim iz babičine pečice).
Tako, končno je čas za pisanje! Blog z enim samim prispevkom bo malce dolgočasen, zato pred »uradno otvoritvijo« napiši vsaj 5–10 prispevkov.
Ko so prispevki napisani, jih je treba v (običajno) Wordpressu* še oblikovno urediti, jim dodati fotografije ali videe, tabelo vsebine ter ostale stvari po želji (npr. »pine«, če uporabljaš Pinterest).
*Wordpress je sistem, ki se uporablja kot orodje za postavitev spletnih strani.
Tako, zdaj pa je končno čas, da uradno »otvoriš« svoj blog. Objavi ga skupaj s prispevki ter jih podeli med prijatelje in na družbenih omrežjih.
Čestitam, zdaj tudi ti pišeš blog!
Vsak začetek je težak, a sčasoma gre lažje – in tako je tudi s pisanjem bloga. Predvsem ti polagam na srce, da pišeš o stvareh, ki te veselijo, ter se ne primerjaš z drugimi, ki se s tem ukvarjajo že dlje časa – tudi oni so bili nekoč na začetku. Pa le pogumno naprej!